Warta, Aviva i Generali najlepsze w badaniu PIBJA

0
3254

Polski Instytut Badań Jakości sprawdził, co uważają klienci na temat towarzystw ubezpieczeniowych oferujących polisy na życie. W teście, w którym pod lupę wzięto 10 ubezpieczycieli, najlepsze okazały się Warta, Aviva i Generali.

Uczestnicy ankiety zostali zapytani, czy łatwo jest uzyskać obszerne informacje na temat produktów oferowanych przez towarzystwa, czy zasady i warunki umowy są jasno wyjaśnione, czy otrzymali fachową poradę przed podjęciem decyzji i czy wybierając konkretne ubezpieczenie, czują się dobrze chronieni. Inne pytania dotyczyły obsługi klienta, łatwości nawiązania kontaktu, uprzejmości i kompetencji pracowników, zrozumiałej i regularnej komunikacji firmy, warunków finansowych. Na koniec zweryfikowano chęć polecenia ubezpieczyciela znajomym.

Badanie PIBJA zostało zrealizowane w okresie listopad–grudzień 2021 roku. Udział w nim wzięły m.in.:

  • Allianz
  • Aviva
  • Generali
  • Compensa
  • PZU
  • Ergo Hestia
  • Nationale-Nederlanden
  • UNIQA
  • Warta

W kategorii „Obsługa klienta” uwzględniono kwestie uprzejmości i kompetencji pracowników, łatwość kontaktu oraz otrzymaną fachową poradę. Kategoria „Warunki i ceny” objęła subiektywne odczucie klientów co do jasności wyjaśnienia warunków, warunków finansowych oraz ochrony. Trzecia kategoria wyraża, na ile komunikacja firmy jest przyjazna dla konsumenta i łatwa do zrozumienia oraz określa, czy czuje on się on regularnie informowany o statusie swojego ubezpieczenia.

W ogólnej klasyfikacji najlepszymi zakładami okazały się Warta, Aviva i Generali, które znalazły się w pierwszej trójce każdej z powyżej wymienionych kategorii. Na pytanie „Czy przy wyborze tego ubezpieczenia czujesz się dobrze chroniony?” z najwyższą oceną odpowiedzieli klienci PZU. Jednak sami okazali się mniej zadowoleni z informacji na temat statusu swojego ubezpieczenia.

Wyniki zbiorcze

FirmaWynik
1. Warta73%
2. Aviva72,6%
2. Generali72,6%
4. PZU72,3 %

Wyniki w poszczególnych kategoriach testu

Obsługa klienta

 FirmaWynikInfo
1Warta73,5 %Najlepsza obsługa klienta
2Generali73,4 %Znakomita obsługa klienta
3Aviva73,2 %Znakomita obsługa klienta

Warunki i ceny

 FirmaWynikInfo
1Warta73%Uczciwy ubezpieczyciel
2Generali72,4 %Uczciwy ubezpieczyciel
3Aviva72,3 %Uczciwy ubezpieczyciel

Komunikacja

 FirmaWynikInfo
1Aviva73,3 %Najbardziej przejrzysta komunikacja
2Warta72,1 %Znakomita komunikacja
3Generali72 %Znakomita komunikacja

(AM, źródło: PIBJA)