Wiener: Majówka zdecydowanie w Polsce i bez ubezpieczenia

0
493

Z badania przeprowadzonego na zlecenie Wiener wynika, że podczas tegorocznej majówki 31% respondentów wybierze wypoczynek w naszym kraju, a co dziesiąty wyjedzie za granicę. Prawie co drugi badany podczas wyjazdu chce ograniczyć wydatki w przeliczeniu na osobę do maksymalnie tysiąca złotych. Również co drugi wyjeżdżający za granicę wykupi ubezpieczenie podróżne.

Z odpowiedzi ankietowanych wynika, że w tym roku w domu podczas długiego majowego weekendu zostanie 60% z nich. Dwa lata temu podobną decyzję podjęło 47% badanych. Natomiast 31% respondentów planuje wyjazd krajowy (45% w 2022 r.), a 9% wyjedzie na wycieczkę zagraniczną. Co więcej, 8 na 10 badanych zorganizuje wyjazd na własną rękę. Zaledwie 15% skorzysta z oferty biur podróży.

Majówka a niepewna sytuacja na świecie

9% badanych zrezygnowało z majówkowych planów i zostanie w domu ze względu na niepewną sytuację na świecie. Spośród nich 10% zrezygnowało z wyjazdu zagranicznego i zostanie w Polsce. Swoich majówkowych planów nie zmienił co trzeci badany. Natomiast 48% ankietowanych w ogóle nie planowało wyjazdu i podtrzymuje tę decyzję.

– Niepewność na świecie i jej możliwy wpływ na gospodarkę nie zmieniły optymizmu Polaków w planowaniu majówki. Fakt, że jedynie 9% respondentów zrezygnowało z zaplanowanych wcześniej wyjazdów, może być odzwierciedleniem silnej determinacji do utrzymania normalności. Chcemy odpocząć po okresach niepewności związanej z wojną w Ukrainie i zwiększonych wydatków spowodowanych wysoką inflacją. Należy jednak zauważyć, że prawie połowa respondentów nie planuje wyjazdu, będąc nadal ostrożna w kwestii wydatków, lub preferuje inne formy spędzania wolnego czasu niż tradycyjne wyjazdy majówkowe – wyjaśnia Rafał Juszkiewicz z Wiener.

Coraz wyższe wydatki na majówkę

46% badanych planuje wydać na wyjazd mniej niż 1 tys. zł. w przeliczeniu na jedną osobę. Jednak w porównaniu do poprzedniej edycji badania więcej osób wyda wyższe kwoty. 31% respondentów szacuje swoje wydatki na 1–2 tys. zł w przeliczeniu na osobę (26% w 2022 r.), a 14% badanych planuje przekroczyć kwotę 2 tys. zł (10%).

Tylko połowa z ubezpieczeniem podróżnym

Z badania Wienera wynika, że ankietowani często wybierają się na wyjazdy bez ubezpieczeń podróżnych. Tylko 22% respondentów na swój majówkowy wyjazd wykupi odpowiednią polisę. 63% nie wykupi ubezpieczenia. W 2022 r. odsetek ten wyniósł 52%. Chęć ubezpieczenia w związku z wyjazdem majówkowym jest bardziej popularna wśród planujących wyjazd zagraniczny. Prawie co drugi badany z tej grupy planuje wykupić polisę podróżną.

– Z badania płynie niepokojący wniosek – większość Polaków decyduje się na podróżowanie bez odpowiedniej ochrony ubezpieczeniowej. Martwi spadek osób planujących wykupienie ubezpieczenia przed podróżą, zwłaszcza w kontekście rosnących zagrożeń zdrowotnych i geopolitycznych na świecie. Ubezpieczenie podróżne jest niezbędne, ponieważ oferuje ochronę w przypadku nagłych wypadków, chorób czy innych nieoczekiwanych sytuacji, które mogą znacząco zakłócić plany podróży i generować dodatkowe wysokie koszty. W aktualnej, dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości globalnej, takie zabezpieczenie powinno stanowić kluczowy element planowania podróży. Polisa zapewnia spokój ducha i ochronę przed nieprzewidzianymi wydarzeniami, które mogą mieć zarówno krótko-, jak i długoterminowe konsekwencje finansowe dla podróżnych – dodaje Rafał Juszkiewicz.

O badaniu

Badanie przeprowadzone przez SW Research w kwietniu 2024 r. Próba ogólnopolska losowo-kwotowa N=1042 osób od 18 lat wzwyż. Kwoty dobrane według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.

(AM, źródło: Wiener)