Włochy: Biznes ubezpieczeniowy banku na celowniku AXA

0
333

AXA jest na wczesnym etapie rozmów o nabyciu pakietu kontrolnego udziałów w biznesie ubezpieczeniowym Banco BPM SpA, wycenianego na ok. 1,5 mld euro. Rozmowy mogą jednak nie przynieść rezultatu, po tym jak Credit Agricole zakupił udziały w Banco BPM. Mówi się, że ten trzeci co do wielkości bank we Włoszech może stać się celem przejęcia przez większy podmiot.

Credit Agricole zgromadził 9,18% udziałów, dążąc do poszerzenia zakresu strategicznego partnerstwa. W lutym UniCredit w odpowiedzi na doniesienia, jakoby interesował się nabyciem Banco BPM, odpowiedział, że rozważa wszystkie opcje strategiczne. Biznes ubezpieczeniowy również znalazł się w obszarze zainteresowania Credit Agricole, który kontaktował się z Banco BPM nieoficjalnie w tej sprawie. Według niektórych nabycie przez Credit Agricole mniejszościowego udziału w Banco BPM miałoby zniechęcić ewentualnych konkurentów do zakupu części ubezpieczeniowej.

Od utworzenia Banco BPM w wyniku fuzji w 2017 r. dyrektor generalny Giuseppe Castagna zmodernizował działy zarządzania aktywami, ubezpieczeniowy i kredytu konsumenckiego, eliminując powielanie się i zwiększając rentowność. Dyrektor finansowy Edoardo Ginevra poinformował w marcu, że Banco BPM przyspiesza proces nabywania pełnej własności lokalnych spółek ubezpieczeniowych, starając się uzyskać z nich większą wartość.

(AC, źródło: Bloomberg)