WTW: Optymistyczne podejście nabywców na rynku M&A wyzwaniem dla dotychczasowej niepewności

0
400

Pierwszy kwartał tego roku był dla podmiotów dokonujących fuzji i przejęć (M&A) na całym świecie trzecim takim okresem z rzędu, w którym osiągnęły one lepsze wyniki niż cały rynek. Na podstawie notowań cen akcji można wnioskować, że firmy dokonujące transakcji M&A prześcignęły szerszy rynek o 1 punkt procentowy w przypadku zdarzeń o wartości powyżej 100 milionów dolarów. Jest to następstwem wzrostu o 5,2 pp. w poprzednim kwartale – wynika z badania na temat zakończonych transakcji w ramach prowadzonego przez WTW Kwartalnego Monitora Transakcji.

Dane zbierane wspólnie z ośrodkiem badań nad fuzjami i przejęciami w Bayes Business School pokazały, że na pozytywny wynik w I kwartale 2023 r. złożyła się aktywność transakcyjna w regionie Azji i Pacyfiku, gdzie nabywcy osiągnęli wynik lepszy o 13,8 pp. od swojego regionalnego indeksu

W analizowanym okresie aktywność w zakresie fuzji i przejęć wyraźnie wyhamowała na całym świecie, osiągając najniższe wartości od 2015 r. Zrealizowano bowiem zaledwie 157 transakcji w porównaniu z 220 w analogicznym okresie 2022 r. i 202 w jego ostatnim kwartale.

– Gwałtowny spadek liczby transakcji M&A finalizowanych w tym kwartale to nieunikniony efekt przegrzania po niesamowitym roku 2021, spotęgowany przez makroekonomiczne i geopolityczne przeciwności, które uderzyły w rynek w zeszłym roku – zauważa Gabe Langerak, dyrektor ds. Corporate M&A Consulting na Europę w WTW. – Jednocześnie rynki M&A bynajmniej nie powiedziały ostatniego słowa. Liczba transakcji, które widzimy w przygotowaniu, wcale nie spadła, ale wiele z nich postępuje wolniej w kierunku finalizacji lub zostało wstrzymanych, ponieważ nabywcy przyjmują podejście „pożyjemy – zobaczymy”. Inwestorzy pozostają nastawieni dość optymistycznie i uważają, że aktywność w zakresie fuzji i przejęć wzrośnie w drugiej połowie 2023 r. wraz ze stabilizacją rynków i poziomów stóp procentowych.

Potrzeba absorpcji nowych technologii i talentów, dotarcia na nowe rynki i wymyślenia na nowo łańcuchów dostaw w celu zbudowania odporności sprawiła, że transakcje międzysektorowe osiągnęły najwyższy poziom od czasu rozpoczęcia badania WTW na temat M&A w 2008 roku.

Dane pokazują również, że średni czas zamknięcia transakcji w I kwartale 2023 r. był najdłuższy od 2008 r., przy czym 71% wszystkich przedsięwzięć trwa obecnie co najmniej 70 dni, w porównaniu do 53% niecałe 18 miesięcy temu. WTW podkreśla, że trend ten jest bezpośrednio związany ze wzrostem liczby przejęć międzysektorowych, które zazwyczaj wymagają więcej czasu na ocenę i oszacowanie przed sfinalizowaniem transakcji, jak również z szerszą potrzebą przeprowadzenia solidnego badania due diligence zarówno z punktu widzenia wyników, jak i zarządzania ryzykiem.

– Implikacje kryzysu finansowego dla rynku ubezpieczeń transakcyjnych są bardzo zauważalne, co ciekawe w tym przypadku działają raczej in plus niż in minus. Pomimo zabójczej mieszanki szybującej inflacji i rosnących stóp procentowych oraz faktu, że globalny wolumen transakcji jest niższy o 22% w I kwartale 2023 r. w porównaniu z IV kwartałem 2022 r, popyt na ubezpieczenia transakcyjne wciąż rośnie – wyjaśnia Magdalena Kluczek, dyrektor Działu M&A/ Head of M&A Willis Towers Watson Polska.

(AM, źródło: WTW Polska)