Unilink dołączy do Acrisure

0
596

Zarząd Unilink zdecydował o dołączeniu do fintechu i brokera ubezpieczeniowego Acrisure. Grupa oczekuje, że dzięki temu posunięciu przyspieszy swój międzynarodowy rozwój oraz wykorzysta globalną obecność i doświadczenie nowego inwestora. To kolejne polskie przedsięwzięcie Acrisure w obecnym roku.

– Po dogłębnym przeglądzie naszych opcji strategicznych wierzymy, że dokonaliśmy najlepszego wyboru nowego inwestora. Jesteśmy bardzo spójni z koncentracją Acrisure na partnerstwie, wzroście, innowacjach i przedsiębiorczości – powiedział Igor Rusinowski, prezes Unilink. – Łączą nas identyczne wartości i zasady biznesowe związane z partnerstwem, zaangażowaniem i akwizycjami będącymi w centrum naszego DNA. Dołączenie do Acrisure otwiera zupełnie nowy świat możliwości dla naszych agentów, pracowników i partnerów ubezpieczeniowych. To wielkie wydarzenie w historii grupy i jestem pewien, że wszyscy będziemy jego beneficjentami – dodał.

Bez zmian na szczycie

Z informacji przekazanych przez Unilink wynika, że zarząd grupy będzie nadal pracować  pod kierownictwem Igora Rusinowskiego. Z kolei Acrisure będzie wspierał dalszy rozwój Unilink w Europie, wspierając go swoim międzynarodowym doświadczeniem w zakresie dystrybucji, technologii, umiejętności underwritingowych, relacji z zakładami ubezpieczeń oraz dostępu do kapitału.

Od przeciętności do TOP 10

Acrisure to fintech i broker ubezpieczeniowy dostarczający szeroki wachlarz usług ubezpieczeniowych, reasekuracyjnych oraz z zakresu cyberbezpieczeństwa i innych. Jest on klasyfikowany jako jeden z 10 największych globalnych brokerów ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych. W przeciągu ostatnich 9 lat firma zwiększyła swoje roczne przychody netto z 38 mln do ponad 4 mld dolarów i obecnie zatrudnia ponad 14 tys. pracowników w 21 krajach, plasując składkę o wartości ponad 30 mld dolarów na koniec 2022 r. Współpracuje z firmami ubezpieczeniowymi i pośrednikami na rynkach w Azji, na Bermudach, w USA, Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Szwajcarii.

Pierwszym partnerem był Smartt Re

W Polsce firma jest obecna od stycznia obecnego roku po tym, jak jej reasekuracyjne ramię – Acrisure Re – ogłosiło nawiązanie strategicznej współpracy z polskim brokerem reasekuracyjnym Smartt Re. Obie strony wspólnie rozszerzą działalność w obszarze reasekuracji fakultatywnej w Polsce oraz w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Enterprise Investors, firma private equity, która za pośrednictwem zarządzanego przez siebie funduszu private equity Polish Enterprise Fund VIII objęła w lipcu 2018 roku ok. 38% akcji Unilink, wycofa się z jego akcjonariatu.

W oczekiwaniu na zgodę UOKiK

Unilink jest największym dystrybutorem ubezpieczeń w Regionie Europy Środkowo-Wschodniej, z pozycją lidera w Polsce (marka Unilink), Bułgarii (I&G Insurance Brokers), Rumunii i Mołdawii (Safety Broker), Czechach i Słowacji (Insia). W ubiegłym roku firma wypracowała łączny przypis składki na poziomie 1,3 mld euro. Grupa działa również w formule MGA (Managing General Agent) w Polsce (Unext) oraz Rumunii (Next Ins Pro). Unilink jest obecny we wszystkich kanałach sprzedaży, ale filarem jego dystrybucji jest sieć agencyjna. W całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej grupa współpracuje z 15 tys. agentów, posiada 2,5 tys. placówek i sprzedaje około 7 milionów polis rocznie.

Transakcja wymaga zgód antymonopolowych i regulacyjnych. Warunki transakcji nie zostają ujawnione.

Artur Makowiecki

news@gu.com.pl