Wyłudzili 18 mln zł nienależnych prowizji, teraz staną przed sądem

0
1965

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zakończyli śledztwo przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej, która dokonała szeregu oszustw na szkodę ubezpieczycieli. Do sądu trafił już skierowany przez Prokuraturę Regionalną w Katowicach akt oskarżenia przeciwko podejrzanym.

Sprawa dotyczy wyłudzenia ponad 18 mln zł z tytułu prowizji. 15 członków grupy przestępczej z województw śląskiego i dolnośląskiego od kwietnia 2014 r. do listopada 2015 r. pośredniczyło przy zawieraniu umów ubezpieczenia na życie powiązanych z programem oszczędnościowym, oferując bardzo korzystne warunki. Ci, którzy podpisali wnioski ubezpieczeniowe, byli przekonywani, że oferowane polisy są produktami darmowymi i mogą bez żadnych konsekwencji zrezygnować z umowy. Aby skorzystać z „promocji”, musieli zachęcić następne osoby do przystąpienia do ubezpieczenia.

Oszuści sami opłacali pierwsze składki, a zakład ubezpieczeń po otrzymaniu pierwszej raty składki wypłacał prowizję. Część z umów była fikcyjna. Przy ich wystawianiu podejrzani posługiwali się personaliami osób, których dane pozyskiwali z innych towarzystw. Oferowali również drobne kwoty za samo podpisanie ubezpieczenia, jednocześnie zawyżając we wnioskach dane o osiąganych dochodach, aby móc wyłudzić wyższe prowizje. Kwoty miesięcznych składek wynosiły od kilkuset do kilku tys. zł, co pozwalało oszustom jednorazowo wyłudzić prowizję w wysokości kilkunastu tys. zł. Zdarzało się również, że jedna osoba widniała na kilku umowach. Podejrzani zawarli w sumie blisko 1500 fikcyjnych umów, za które otrzymali ponad 18 mln zł.

Prokuratura skierowała już do sądu akt oskarżenia przeciwko 15 osobom, którym zarzucono popełnienie łącznie 52 zarzutów o udział w grupach przestępczych oraz popełnienie przestępstw – oszustw na szkodę towarzystw ubezpieczeń. Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Artur Makowiecki

news@gu.com.pl