Zdalnie szkolimy pracodawców i pracowników

0
635

Rozmowa z Dariuszem Selakiem, dyrektorem Biura Relacji z Klientami PFR Portal PPK

Aleksandra E. Wysocka: – Jesteście po ogólnokrajowym maratonie szkoleń stacjonarnych, tymczasem nagle okazało się, że chwilowo szkoleń stacjonarnych prowadzić się nie da. Co dalej z działalnością edukacyjną PFR Portal PKK?

Dariusz Selak: – Tak, to prawda, dotychczas realizowaliśmy szkolenia stacjonarne, ale od jakiegoś czasu trwały prace nad rozpoczęciem szkoleń w formie internetowej. W marcu udało nam się uruchomić platformę szkoleń online, gdzie wszyscy chętni mogą się zapisywać na bezpłatne szkolenia. Pierwsze w zakładach pracy już za nami. Działamy online pełną parą!

Jak takie szkolenie online wygląda?

– Po zapisaniu się na stronie www.mojeppk.pl uczestnik dostaje link bezpośrednio do szkolenia. Wymagane jest tylko podłączenie do internetu. Uczestnik widzi prezentację na monitorze komputera i słyszy eksperta PPK, który prowadzi webinar. Trenerzy omawiają ustawę, zwracają uwagę na terminy wdrożenia programu, przedstawiają korzyści wynikające z uczestnictwa w PPK, zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy, odpowiadają na pytania – tak jak podczas szkoleń stacjonarnych.

Pod względem merytorycznym te szkolenia niczym się nie różnią, pod względem technicznym jest to trochę coś innego. Różnica wynika przede wszystkim z tego, że uczestnicy mogą zadawać pytania pisemnie na czacie, co daje nieco mniejsze pole do interakcji z trenerem. W związku z tym szkolenia są krótsze i bardziej urozmaicone przez dodatkowe pytania czy quizy proponowane przez trenera. Biorąc pod uwagę potrzeby uczestników tego typu szkoleń i czas skupienia osoby dorosłej, robimy częstsze przerwy, a nasz materiał został dopasowany tak, by transmisje trwały ok. 45–60 minut.

Kto może skorzystać ze szkoleń online na temat PPK?

Prowadzimy szkolenia online dla pracodawców i pracowników. Szkolenia dla pracowników są krótsze, skupione przede wszystkim na przekazaniu informacji o programie, a dla pracodawców – bardziej szczegółowe, uwzględniające wszystkie obowiązki i terminy nałożone przez ustawę o PPK. Zachęcamy gorąco osoby zajmujące się przygotowaniem i wdrożeniem PPK w firmach do rejestracji i korzystania z naszych bezpłatnych szkoleń online odbywających się obecnie codziennie, jak również wszystkich pracowników, chcących poznać bliżej PPK, do skorzystania ze szkoleń internetowych, które przeprowadzane są kilka razy w tygodniu.

Pytania można kierować bezpośrednio do ekspertów regionalnych PPK. Lista trenerów wraz z kontaktami dostępna jest na stronie: www.mojeppk.pl/szkolenia. Wszyscy zainteresowani mogą także swobodnie korzystać z materiałów edukacyjnych na naszym kanale na YouTube („Pracownicze Plany Kapitałowe”), gdzie będziemy zamieszczać nagrania webinarów. Dzięki temu pracownicy, którzy nie mają dostępu do komputera, będą mogli wziąć udział w szkoleniu, korzystając ze smartfona.

Jak pracodawcy i pracownicy zareagowali na zmianę formuły szkoleń?

– To nie jest zmiana formuły szkoleń, tylko jej rozszerzenie. Szkolenia będą funkcjonować równolegle, choć w zaistniałej sytuacji ograniczamy się tylko do tych online. Bardzo dobrze w trybie zdalnym sprawdzają się szkolenia dla pracowników umysłowych i kadry zarządzającej. Pracownicy biurowi, którzy są przyzwyczajeni do pracy przy komputerze, radzą sobie świetnie. Nieco inaczej jest np. w działach produkcyjnych. Niestety, nie wszystkie branże są w pełni zinformatyzowane. Wiele szkoleń stacjonarnych odbywaliśmy w zakładach pracy, zdarzały nam się szkolenia dla porannej zmiany o godz. 6 rano w magazynie czy tuż przy linii produkcyjnej… Teraz jest to niemożliwe.

Jaka jest reakcja na szkolenia internetowe? Bardzo pozytywna. Szkolenia online to nasza odpowiedź na zapotrzebowanie pracodawców. Już docierają do nas pierwsze głosy, że jest to strzał w dziesiątkę, szczególnie dla tych osób, które z różnych przyczyn nie mogły wziąć udziału w szkoleniach stacjonarnych. Cieszymy się z tak dobrego przyjęcia i będziemy rozwijać naszą ofertę edukacyjną na temat PPK.

Gratuluję tempa reakcji, bo platforma edukacyjna ruszyła praktycznie natychmiast po wprowadzeniu zakazu zgromadzeń powyżej 50 osób.

– Planowaliśmy już uruchomienie szkoleń w formie internetowej, samo wdrożenie akurat zbiegło nam się w czasie. Cieszę się, że zespół PFR Portal PPK stanął na wysokości zadania. Zachęcam do subskrypcji naszego kanału na YouTube i obserwowania udostępnianych przez nas materiałów. Zapraszam także na codzienne otwarte szkolenie dla pracodawców transmitowane online oraz do odsłuchiwania podcastów!

Wszyscy musimy otworzyć się na nowe środki przekazywania i pozyskiwania wiedzy. Każde kolejne szkolenie to dla nas nowe doświadczenie i okazja do wprowadzania dalszych ulepszeń. Ubezpieczenia i finanse to branże relacyjne, ale relacje można budować również przez telekonferencje. Uczymy się tego wszyscy i wierzę, że przełoży się to na wzrost efektywności całego rynku.

Dziękuję za rozmowę,
Aleksandra E. Wysocka

Harmonogram szkoleń oraz link do rejestracji dostępny jest na stronie: www.mojeppk.pl/szkolenia/szkolenia-online