AIR Worldwide: Ilu chorych, ilu zmarłych

0
137

Liczba przypadków Covid-19 na świecie w ciągu najbliższych czterech tygodni może sięgnąć 50 milionów, a liczba zgonów szacowana jest na 644 000 – oblicza na podstawie danych z 19 maja 2020 r. firma modelowania katastroficznego AIR Worldwide należąca do Verisk.

Według WHO na ten dzień było 4 731 458 potwierdzonych przypadków i 316 169 zmarłych z powodu wirusa SARS-CoV-2. AIR zauważa, że rzeczywiste liczby są prawdopodobnie znacznie wyższe, co wynika z pominięcia w statystykach przypadków zachorowań i śmierci. – Różnice w publicznie podawanych szacunkach wynikają z wielu czynników, z których nie najmniej istotnym są pominięcia i błędne rozpoznania zakażeń i przyczyn zgonów – wyjaśnia Doug Fullam, dyrektor ds. modelowania ryzyk dla życia i zdrowia w Verisk. – Aż 60–80% zakażonych może nie wykazywać żadnych objawów lub tylko łagodne objawy i najprawdopodobniej nie jest poddawane testom. Zatem odnotowane przypadki reprezentują w najlepszym razie 20–40% całej populacji, a co za tym idzie, najprawdopodobniej niedoszacowanie jest znacznie wyższe. Testowanie na szerszą skalę ogółu populacji prowadziłoby do dokładniejszych liczb przypadków zakażeń i śmierci.

W swoich przewidywaniach Verisk posługuje się narzędziem COVID-19 Projection Tool, w którym uwzględniona jest skala pominięcia przypadków.

(AC, źródło: Insurance Journal)