Allianz zapłaci 6 mld dolarów za oszustwa zarządzających aktywami w USA

0
309

W ramach ugody z Departamentem Sprawiedliwości i Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) Allianz SE zgodził się zapłacić ponad 6 miliardów dolarów za złamanie prawa dotyczącego papierów wartościowych przez Allianz Global Investors US – jej amerykańską jednostkę zarządzania aktywami.

Jak podaje Reuters, sprawa dotyczy funduszy Structured Alpha, których aktywa sięgały ponad 11 mld USD. Straciły one ponad 7 mld USD w związku z zawirowaniami na rynkach spowodowanymi pandemią Covid-19 w lutym i marcu 2020 r. Według inwestorów fundusze były im przedstawiane jako „portfel rynkowo neutralny”, czyli równoważący pozycje na wzrost z pozycjami na spadek cen. Tymczasem według ustaleń SEC Allianz Global Investors US i jej menedżerowie fałszowali kluczowe dane finansowe dotyczące funduszy, aby ukryć skalę strat. Komisja stwierdziła, że prognozowane straty w jednym scenariuszu krachu rynkowego zostały zmienione do 4,15% z rzeczywistych 42,15% przez usunięcie cyfry „2”.

Na konferencji prasowej amerykański prokurator Damian Williams powiedział, że poszkodowanych zostało ponad 100 tys. inwestorów. Gregoire Tournant, były dyrektor ds. inwestycji, który stworzył i nadzorował nieistniejące już fundusze Structured Alpha, został oskarżony o oszustwo, spisek i utrudnianie działań.

(AM, źródło: Reuters)