Andrzej Klesyk na czele rady dyrektorów Ethniki Hellenic General Insurance

0
483

14 kwietnia Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Ethniki Hellenic General Insurance Company powołało Andrzeja Klesyka, byłego prezesa PZU SA, a obecnie partnera zarządzającego w Cornerstone Investment Management, na stanowisko przewodniczącego rady dyrektorów największego greckiego ubezpieczyciela. Decydującym argumentem za kandydaturą menedżera były jego osiągnięcia w okresie kierowania liderem rynku ubezpieczeń w Polsce. 

– Ethniki stoi obecnie przed ogromnymi wyzwaniami – podobnymi do tych, przed którymi w swoim czasie stało PZU – powiedział Andrzej Klesyk. – Dlatego uznano, że będę dobrą osobą do wsparcia firmy w tym przełomowym czasie. Rekomendacją było to wszystko, co udało mi się zrobić w PZU – zaznaczył.

Ethniki Hellenic General Insurance Company, założona w 1891 roku, to największa firma ubezpieczeniowa w Grecji, z 24,3% udziałów w rynku ubezpieczeń na życie, 18% udziałów w rynku ubezpieczeń majątkowych oraz ok. 30% udziałów w rynku ubezpieczeń grupowych, zdrowotnych i emerytalnych.

Pod koniec marca tego roku CVC Capital Partners, Fund VII, sfinalizował transakcję kupna 90% Ethniki od Narodowego Banku Grecji. CVC Capital Partners to jedna z wiodących firm na rynku globalnych funduszy private equity. Założona w 1981 roku, posiada 25 biur w Europie, Azji i Stanach Zjednoczonych, w tym biuro w Warszawie działające od 2015 r. Obecnie zarządza aktywami w wysokości 123 mld dol.

Andrzej Klesyk był prezesem PZU SA w latach 2007–2015. Pod jego kierownictwem spółka przeszła restrukturyzację i została wprowadzona na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Poza kierowaniem PZU SA Andrzej Klesyk był m.in. współtwórcą Inteligo, internetowego banku przejętego przez PKO Bank Polski. Ponadto był partnerem w firmach McKinsey i Boston Consulting Group.

Artur Makowiecki

news@gu.com.pl