AXA rozważa sprzedaż swojego biznesu w Singapurze

0
528

Dyrektor generalny AXA Thomas Buberl stara się przesunąć punkt ciężkości na ubezpieczenia majątkowe po dokonaniu w 2018 r. zakupu XL Group za 15,3 mld dol. Od tego czasu przeprowadza przegląd opcji sprzedaży mniejszych biznesów na całym świecie.

Spółka w Singapurze, która oferuje ubezpieczenia na życie oraz majątkowe i wypadkowe, może przyciągnąć zainteresowanie konkurentów szukających możliwości ekspansji w Azji Południowo-Wschodniej. W 2019 r. wygenerowała 615 mln euro przychodu, jak wynika z raportu rocznego AXA. Proces sprzedaży może się rozpocząć w ciągu najbliższych tygodni. Żadne ostateczne decyzje nie zostały jeszcze podjęte.

W ub.r. agencja Bloomberg News informowała, że AXA i lokalny partner biorą również pod uwagę potencjalną sprzedaż przedsięwzięcia oferującego ubezpieczenia na życie i ogólne w Malezji, która mogłaby przynieść 650 mln dol. Z kolei w lipcu AXA podała, że zawarta z Cinven umowa o sprzedaży biznesu życiowego w Europie nie doszła do skutku, ponieważ nie zostały spełnione pewne warunki.

W I poł. 2020 r. zysk AXA stopniał po zaksięgowaniu 1,5 mld euro na roszczenia związane z pandemią. AXA ostrzegła, że to jeszcze nie koniec, obniżyła cele wzrostu i odwołała wypłaty dla udziałowców.

Aktywność w zakresie fuzji i przejęć w branży ubezpieczeniowej utrzymuje się na tle spowolnienia M&A w szerszym kontekście rynkowym w czasie pandemii. W 2020 r. ubezpieczyciele dokonali transakcji za 99 mld dol., o 77% więcej niż w tym samym okresie 2019 r.

(AC, źródło: Bloomberg)