Marsh: Stawki w górę ze względu na Covid-19 i katastrofy

0
715

Globalna średnia cen ubezpieczeń komercyjnych wzrosła o 19% w II kwartale obecnego roku – wskazuje najnowszy Globalny Indeks Rynku Ubezpieczeniowego opublikowany przez Marsh. Autorzy opracowania zwracają uwagę, że odnotowany wzrost uplasował się na najwyższym poziomie od pierwszej publikacji Indeksu, która miała miejsce w 2012 r.

W I kwartale 2020 r. wzrost wyniósł 14% r/r, natomiast w IV kwartale 2019 r. sięgnął 11% r/r. Głównym motorem zwiększonej średniej były wzrosty stawek w ubezpieczeniach majątkowych oraz finansowych i zawodowych. Ceny tych pierwszych poszły w górę o 19%, drugich – o 37%, natomiast w ubezpieczeniach wypadkowych ceny urosły przeciętnie o 7%.

Marsh podkreśla, że okres kwiecień-czerwiec był siódmym z rzędu kwartałem, podczas którego wzrosły ceny we wszystkich regionach świata. Ceny wzrosły w USA o 18%, w Wielkiej Brytanii o 31%, w Europie o 15%, w regionie Pacyfiku o 31%. W tych regionach średnia poszła w górę za sprawą wyższych kosztów ochrony majątku oraz odpowiedzialności osób na stanowiskach kierowniczych (D&O).

Na pewnych rynkach D&O nastąpiły duże zwyżki. W USA ceny D&O dla spółek giełdowych wzrosły przeciętnie o 59%, a zwyżki doświadczyło ponad 90% klientów. Na rynku brytyjskim ceny D&O wzrosły przeciętnie o ponad 100%. Podobna sytuacja ma miejsce w Australii, gdzie brak konkurencji skutkuje niedoborem pojemności.

– Podczas gdy na ruchy cenowe w II kwartale miały wpływ straty związane z Covid-19, inne duże szkody przyczyniły się do ogólnej presji cenowej – stwierdził Dean Klisura z Marsh. – Ubezpieczyciele są w trakcie likwidacji szkód z ubezpieczeń majątkowych i D&O, a koszta pandemii wciąż rosną, należy się spodziewać presji na wzrost cen w 2020 r.

AC, am