Blisko 90% domów i mieszkań objętych ubezpieczeniem

0
205

Ubezpieczenie jest masowo wybieranym sposobem zabezpieczenia domu lub mieszkania. 84% respondentów posiada nieruchomość objętą ochroną ubezpieczeniową – wynika badania przeprowadzonego na zlecenie firmy Wiener.

– Cieszy nas otwartość Polaków na ubezpieczenia i chęć zadbania o bezpieczeństwo finansowe – mówi Agnieszka Włodarska-Poloczek, ekspert Wiener. – Odpowiednie ubezpieczenie zapewnia całoroczną ochronę przed konsekwencjami finansowymi, które mogą narazić naszych klientów na straty. Uszkodzenie domu lub mieszkania to nie tylko niezwykle stresująca sytuacja, ale przede wszystkim problem, który może zmusić nas do poniesienia ogromnych wydatków. Warto się przed tym zabezpieczyć. Polisa może mieć bardzo szeroki zakres, obejmując ochroną również ruchomości domowe (np. meble czy sprzęt AGD), szyby, OC w życiu prywatnym, assistance domowe, NNW czy koszty ochrony prawnej i wiele innych. Naszym celem było stworzenie oferty, która pozwoli klientom spokojnie spojrzeć w przyszłość.

Mimo że 43% ankietowanych posiada podstawową wersję ubezpieczenia wymaganą przez bank, to duża grupa osób poszukuje kompleksowej ochrony. Do najczęściej wskazywanych powodów rozszerzenia zakresu ubezpieczenia należą: chęć zadbania o większe poczucie bezpieczeństwa (45%), obawa przed sytuacjami, które mogą się zdarzyć, a podstawowe ubezpieczenie ich nie pokrywało (34%) oraz zachęta agenta ubezpieczeniowego (30%).

54% badanych uważa, że kompleksowe pakiety ubezpieczeń pozwalają na łatwiejsze zarządzanie ubezpieczeniami (35% nie ma opinii w tej kwestii, a 10% jest przeciwnego zdania). Blisko połowa respondentów myśli, że pakietowe ubezpieczenia są tańsze od tych zawieranych pojedynczo. Na rozszerzony wariant ochrony zdecydowało się 24% ubezpieczonych, najczęściej wybierając ochronę ruchomości domowych (52%), NNW (52%) oraz OC w życiu prywatnym (48%).

Według deklaracji respondentów do najczęściej występujących zdarzeń objętych ubezpieczeniem, należą uszkodzenie elementów nieruchomości, uszkodzenie budynków znajdujących się na posesji albo przypisanych do nieruchomości (np. garaż albo piwnica), a także uszkodzenie szyb i okien.

O badaniu:

Badanie zostało zrealizowane w dniach 01.06–06.06.2021 przez agencję SW RESEARCH metodą wywiadów on-line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel. W ramach badania przeprowadzono 1220 ankiet z osobami posiadającymi dom lub mieszkanie.

(AM, źródło: Wiener)