Brak wdrożenia przepisów rzutuje na bezpieczeństwo drogowe

0
279

Wdrożenie przepisów ustawy o kierujących pojazdami dotyczące regulacji związanych z okresem próbnym dla osób, które po raz pierwszy uzyskały prawo jazdy kategorii B, pozwoliłoby ograniczyć liczbę wypadków z udziałem niedoświadczonych kierowców. Na przeszkodzie stoi jednak rządowa indolencja – informuje „Rzeczpospolita”.

Wspomniane na wstępie przepisy przewidują m.in. wprowadzenie dwuletniego okresu próbnego dla najmłodszych czy zielonego listka klonowego na szybie auta. Według Szymona Huptysia, rzecznika prasowego Ministerstwo Infrastruktury, regulacje wejdą w życie po wdrożeniu rozwiązań technicznych umożliwiających przekazywanie niezbędnych danych z Centralnej Ewidencji Kierowców. Za ich wdrożenie odpowiada minister cyfryzacji. Piastujący te funkcję Janusz Cieszyński mówi z kolei gazecie, że część rozwiązań mogłoby zacząć funkcjonować wcześniej, np. listek klonowy. Jest to uzależnione wyłącznie od dobrej woli Ministerstwa Infrastruktury. Minister dodaje, że od maja 2022 r. negocjuje z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych umowę o rozbudowie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Uruchomienie systemu dla młodych kierowców zajmie około dwóch lat od zamknięcia umowy.

„Rzeczpospolita” z 9 sierpnia, Agata Łukaszewicz „Młodzi za kółkiem muszą być kontrolowani, ale przepisy utknęły w 2018 roku”

(AM, źródło: „Rzeczpospolita”)