Dostęp do danych o mandatach pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo na drogach

0
227

W połowie czerwca ubezpieczyciele uzyskają dostęp do informacji na temat punktów karnych i mandatów kierowców. Zakłady będą mogły wykorzystać te dane przy kalkulowaniu stawek w OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. W efekcie ceny polis dla kierowców popełniających wiele wykroczeń o dużym ciężarze gatunkowym mogą wzrosnąć nawet o kilkaset procent – informuje „Rzeczpospolita”.

Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń, mówi „Rz”, że PIU walczyła od lat o wprowadzenie takiego rozwiązania, które jego zdaniem znacząco poprawi bezpieczeństwo na drogach. Szef Izby liczy na to, że nowe narzędzie będzie działało prewencyjnie – ryzyko finansowe powstrzyma kierowcę przed kolejnymi przypadkami łamania przepisów drogowych i sprawi, że będzie jeździł bezpieczniej.

Bartosz Olszycki, dyrektor departamentu produktów komunikacyjnych Warty, również uważa, że dostęp do danych o punktach i mandatach kierowców z pewnością przełoży się na poprawę bezpieczeństwa na drogach oraz pozwoli firmom ubezpieczeniowym precyzyjniej dopasować wysokość składki do potencjalnej szkodowości danego właściciela pojazdu. Dzięki temu osoby bezpiecznie poruszające się po drogach będą mogły liczyć na atrakcyjniejsze stawki niż kierowcy łamiący przepisy ruchu drogowego. W jego ocenie największe zwyżki, sięgające nawet setek procent, mogą dotyczyć mandatów za jazdę po alkoholu, drastycznego przekraczania prędkości w terenie zabudowanym czy wyprzedzania na pasach.

Wojciech Rabiej, dyrektor zarządzający pionu rozwiązań dla klienta detalicznego UNIQA, jest zdania, że zmiana pozwalająca ubezpieczycielom na korzystanie z informacji o punktach karnych jest dobrym krokiem w kierunku różnicowania składek. „Rz” zauważa, że jest też druga strona medalu. Dr Paweł Litwiński, adwokat, ekspert m.in. prawa ochrony danych osobowych uważa, że pełen wgląd ubezpieczycieli w kartotekę kierowców, jego zbyt szeroki zakres, może być kwestionowany. Jego zdaniem dostęp do takich danych powinien odbywać się pod nadzorem.

Więcej:

„Rzeczpospolita” z 26 maja, Piotr Skwirowski „Już wkrótce droższe OC za mandaty i punkty karne” oraz „Mandaty i punkty karne to droższe OC

„Rzeczpospolita” z 25 maja, Piotr Skwirowski, „Mandaty i punkty karne to droższe OC”

(AM, źródło: „Rzeczpospolita”)