EIB: Polisa pracownicza pomoże po wypadku przy pracy

0
252

Choć w pierwszym półroczu zwiększyła się liczba poszkodowanych w wypadkach przy pracy, to mniej było wypadków śmiertelnych i ciężkich urazów. EIB przypomina, że odszkodowanie za wypadek z ZUS nie wyklucza wypłaty z polisy pracowniczej i odwrotnie.

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego w I połowie 2023 r. 28,4 tys. pracowników zostało poszkodowanych w wypadkach przy pracy. To o 1,8% więcej niż rok wcześniej. Spadła natomiast liczba przypadków śmiertelnych i urazów ciężkich (odpowiednio o 20% i 5%).

– Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapewnia pomoc w powrocie do zdrowia po wypadkach przy pracy, w postaci m.in. zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego, jednorazowego odszkodowania, a w skrajnych przypadkach renty, gdy pracownik utraci zdolność do pracy. Jest to wydatna pomoc, jednak ustawowo uregulowane kwoty tych świadczeń nie zawsze są w stanie pokryć potrzeby pracowników. W takim przypadku z pomocą przychodzą ubezpieczenia pracownicze – grupowe polisy na życie i polisy zdrowotne. Z reguły zakładają wyższe limity w porównaniu ze świadczeniami publicznymi. Co więcej, wypłaty z ZUS i z dodatkowych ubezpieczeń nie wykluczają się nawzajem, więc pracownicy mogą otrzymać podwójne wsparcie – zauważa Tomasz Kaniewski, dyrektor Biura Ubezpieczeń na Życie EIB.

Ekspert przyznaje, że wysokość odszkodowań z polis pracowniczych jest różnorodna. Każdy program zawiera wybrane przez pracodawcę i pracowników ryzyka, kładąc nacisk na ochronę życia i zdrowia pracowników lub ich najbliższych.

– Z reguły świadczenia z tytułu śmierci ubezpieczonego wahają się od 50 do 200 tys. zł, ale można też spotkać polisy gwarantujące jeszcze wyższe świadczenie. Bardzo ważnym ryzykiem w programach grupowych jest ryzyko trwałej niezdolności do pracy. Konieczność zakończenia pracy zawodowej wiąże się z ogromnymi wydatkami finansowymi na leczenie oraz uszczerbkiem w comiesięcznym budżecie rodziny. Środki uzyskiwane z ZUS powinny być w tym wypadku wspomagane poprzez prywatne polisy. Może też się zdarzyć, że polisa zakłada dodatkową sumę ubezpieczenia dla specyficznych wypadków, wypłacaną oprócz podstawowej kwoty wynikającej z głównej sumy ubezpieczenia. Polisa możne np. zakładać dodatkowe świadczenie z tytułu śmierci w wyniku wypadku komunikacyjnego. A pamiętajmy, że jako wypadek przy pracy klasyfikowane są również zdarzenia w drodze do i z pracy – mówi Tomasz Kaniewski.

(AM, źródło: Brandscope)