EMIS: Polski rynek ubezpieczeń ma dobre perspektywy rozwoju

0
298

Polski rynek ubezpieczeń pozostaje największym w Europie Środkowo-Wschodniej. Niski poziom penetracji sektora może oznaczać duże możliwości dalszej ekspansji – zauważają analitycy EMIS (ISI Emerging Markets Group) w raporcie pt. „Poland Insurance Report 2023-2024”.

EMIS wskazuje, że 196,9 mld zł aktywów i 72,4 mld zł składek w 2022 roku pozwoliło polskiemu rynkowi ubezpieczeń utrzymać pozycję numer jeden w Europie Środkowej i Wschodniej (CEE). Jednak w porównaniu do krajów szeroko rozumianego Zachodu nasz sektor jest znacznie mniejszy. Penetracja polskiego rynku ubezpieczeń w analizowanym okresie wyniosła 2,2% PKB, co pozwoliło mu uplasować się na 53. pozycji na świecie. Dla porównania, penetracja rynku w Danii, która zajmuje pierwsze miejsce w Europie, to 10,9%. Wśród krajów CEE wyższy wskaźnik osiągnęły Słowenia, Czechy i Chorwacja.

Analitycy EMIS są zdania, że niski poziom penetracji rynku ubezpieczeń w Polsce może oznaczać duże możliwości dalszej ekspansji. Kilka ostatnich lat zwiększyło świadomość klientów w zakresie ubezpieczeń. Dochodzi do tego rozwijający się światowy trend zdrowego i aktywnego stylu życia, który powiększa zainteresowanie ubezpieczeniami zdrowotnymi. Kolejnym czynnikiem, który może przynieść korzyści sektorowi w dłuższej perspektywie (choć niekoniecznie pozytywnym w kontekście gospodarczym), jest starzenie się społeczeństwa. Analitycy EMIS przewidują, że będzie ono napędzać popyt na opiekę zdrowotną dla seniorów.

(AM, źródło: dfusion)