ERGO Hestia z trwałym nośnikiem bazującym na blockchain

0
598

ERGO Hestia wdrożyła usługę bezpiecznego doręczania dokumentów, dzięki której pierwsi klienci zakładu otrzymali już dokumentację w postaci trwałego nośnika opartego na technologii blockchain. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane we współpracy z Biurem Informacji Kredytowej z wykorzystaniem technologii Billon Unified Blockchain.

Autorzy wdrożenia podkreślają, że nowe rozwiązanie zapewnia bezpieczeństwo, prywatność i integralność dostarczanych informacji, jak również umożliwia błyskawiczny dostęp do dokumentów.

– ERGO Hestia cieszy się dużym zaufaniem klientów i partnerów biznesowych. Wynika to między innymi z tego, że szczególną uwagę zwracamy na ich bezpieczeństwo i komfort. Technologia blockchain daje jeszcze większe możliwości zachowania bezpieczeństwa wraz prywatności i gwarantuje niezmienialność danych oraz dokumentów. Dlatego jako pierwszy ubezpieczyciel w Polsce zdecydowaliśmy się na wdrożenie rozwiązania BIK – mówi Jerzy Grześkowiak, zastepca dyrektora Biura Ubezpieczeń Detalicznych i Programów Partnerskich ERGO Hestii.

– Biuro Informacji Kredytowej dostrzegło potencjał technologii blockchain kilka lat temu i razem z firmą Billon stworzyło produkt dla polskiego sektora finansowego. Projekt realizowany z ERGO Hestią potwierdza przydatność tego typu rozwiązań dla sektora ubezpieczeń – mówi Andrzej Zduńczyk, dyrektor Rynku Instytucji Finansowych BIK. – Nasze rozwiązanie wyróżnia się wysokim standardem bezpieczeństwa i zapewnia zgodność z regulacjami. Duże znaczenie mają także realne korzyści biznesowe dla instytucji korzystającej z tej technologii. W ramach Platformy Blockchain BIK możliwe jest automatyczne przekazywanie umów oraz dokumentów klientom w ramach różnych procesów obsługowych, co w efektywny sposób zastępuje tradycyjną komunikację z klientami  – dodaje.

Cechą charakterystyczną technologii zastosowanej w Platformie Blockchain BIK jest sposób przechowywania dokumentów w księdze rozproszonej, opartej na technologii Distributed Ledger Technology (DLT). To sposób na zapobieganie nieuprawnionej ingerencji, np. jednostronnej zmianie dokumentu, a także odporność na jego utratę dzięki zastosowaniu metody rozproszenia wielu kopii danych w sieci, zamiast tradycyjnie – w oparciu o jeden scentralizowany serwer.

– Jestem niezmiernie wdzięczny zarządowi i zespołowi ERGO Hestii za ich zaufanie i otwartość na nowe, pionierskie technologie. Nie jest to pierwszy projekt oparty o technologię blockchain w ERGO Hestii. Cieszę się, że w partnerstwie z Biurem Informacji Kredytowej przygotowaliśmy bezpieczne rozwiązanie automatyzujące proces przekazywania dokumentów klientom sopockiego ubezpieczyciela – podsumował Jacek Figuła z Billon.

Artur Makowiecki

news@gu.com.pl