GDV: Nawet 5 mld euro strat z tytułu powodzi

0
38

Według wstępnych szacunków niemieckiego stowarzyszenia ubezpieczycieli GDV, powódź, która miała miejsce w ubiegłym tygodniu w Nadrenii Północnej-Westfalii i Nadrenii-Palatynacie, spowodowana przez obszar niskiego ciśnienia Bernd, wyrządziła miliardowe szkody. 

– Obecnie szacujemy straty ubezpieczone na 4 do 5 miliardów euro – powiedział dyrektor generalny GDV Jörg Asmussen. – Szkody mogą być nawet większe niż w sierpniowej powodzi z 2002 roku, która kosztowała 4,65 mld euro. Bernd to jedna z najbardziej niszczycielskich burz w ostatnim czasie.

Szkody w Saksonii i Bawarii nie zostały jeszcze uwzględnione w szacunkach strat. Zniszczona infrastruktura utrudnia komunikację i kontrolę uszkodzeń na miejscu. Stowarzyszenie zapowiedziało, że przedstawi zaktualizowany szacunek szkód spowodowanych lipcowymi burzami w nadchodzącym tygodniu.

Ogólnie rzecz biorąc, ten rok z burzami, powodziami, ulewnymi deszczami i gradem powinien być najbardziej szkodowym od 2002 r. – powiedział Asmussen. Wówczas wartość ubezpieczonych szkód burzowych wyniosła 10,9 mld euro. 

Ulewne deszcze i grad spowodowały już w czerwcu szacunkowe straty ubezpieczone w wysokości 1,7 mld euro.

GDV zwróciło uwagę, że prawie wszystkie budynki mieszkalne w Niemczech są zabezpieczone przed burzami i gradobiciem. Jednak tylko 46% właścicieli domów ma ochronę przed innymi zagrożeniami naturalnymi, takimi jak ulewne deszcze i powodzie.

(AM, źródło: GDV)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here