Generali celuje w Rosję?

0
574

Włoska grupa Generali rozważa wartą ok. 2 mld euro akwizycję w Rosji – podała agencja Reuters za anonimowym źródłem i włoską prasą. Niewykluczone, że ubezpieczyciel zdecyduje się na zakup Avivy w Polsce.

Chociaż projekt akwizycji w Rosji jest wciąż na bardzo wczesnym etapie, mówi się, że na krótkiej liście potencjalnych celów znajdują się VTB Insurance, Rosgosstrakch i RESO-Garantia.

Komitet inwestycyjny Generali, któremu dyrektor generalny Philippe Donnet przedstawił plan akwizycji, wyraził obawy dotyczące ryzyka kraju w stosunku do Rosji i poprosił o szczegóły.

Według włoskiej gazety „Il Sole 24 Ore” preferowanym celem akwizycyjnym może być firma ubezpieczeniowa z sektora non-life, a najbardziej prawdopodobnym kandydatem jest RESO-Garantia.

Podczas gdy Generali odmówiło agencji Reuters komentarza, można odnieść wrażenie, że plan jest odpowiedzią na żądanie dalszego wzrostu Grupy wyrażane przez najważniejszych udziałowców ubezpieczyciela.

Jak przypomina portal xprimm, ostatnio Donnet wspomniał, że środki przeznaczone przez Generali na fuzje i przejęcia wynoszą ponad 2 mld euro, podkreślając, że region Europy Środkowej i Wschodniej ma strategiczne znaczenie dla grupy, która dąży do wzmocnienia swojej pozycji w tym regionie.

Reuters przytacza, co Donnet powiedział analitykom po ogłoszeniu wyników: – Jeśli znajdziemy tam dobre możliwości dalszego wzmocnienia naszej wiodącej pozycji, zdecydowanie w to wejdziemy, utrzymując dyscyplinę.

W lutym Generali było wymieniane (obok holenderskiej NN Group i niemieckiego Allianz) wśród ubezpieczycieli współzawodniczących o polskie operacje Avivy, warte ok. 2 mld euro. Najnowsze doniesienia wskazują, że pogłoski mogą się potwierdzić.

Firmy na celowniku Generali zajmują dobre miejsca w rankingach rosyjskiego rynku ubezpieczeniowego:

  • Ze składką przypisaną brutto o wartości 1,4 mld euro RESO-Garantia jest 3. pod względem składki i posiada 7% udziału w rynku ogółem. Udział w rynku non-life wynosi 9,8% i plasuje ubezpieczyciela również na 3. miejscu (składka przypisana brutto w 2020 r. wyniosła 1,19 mld euro).
  • Rosgosstrakh zajmuje 6. miejsce na rynku ogółem, z udziałem 5,5% i składką 940 mln euro w 2020 r., wyłącznie z ubezpieczeń non-life. Udział firmy w rynku non-life wyniósł w 2020 r. 7,7%.
  • VTB Insurance jest mniejszą firmą, z udziałem 0,7% w całym rosyjskim rynku ubezpieczeniowym (1% w rynku non-life). Pod względem składki przypisanej brutto za 2020 r. firma uplasowała się na 23. miejscu, zbierając 122 mln euro.

Generali posiada już 38,5% udziałów w największej rosyjskiej firmie ubezpieczeniowej Ingosstrakh.

AC