Generali daje ponad 2 mld euro za aktywa Avivy w Polsce

0
1494

W najbliższych dniach ma zapaść decyzja dotycząca przyszłości operacji Avivy w Polsce. W gronie chętnych na przejęcie nadwiślańskiej działalności Brytyjczyków jest Generali, które według medialnych doniesień już przedstawiło odpowiednią ofertę.

22 marca włoska gazeta „ll Sole 24 Ore” podała, że ubezpieczyciel złożył Avivie ofertę zakupu jej polskiego biznesu. Ma ona opiewać na ponad 2 miliardy euro. Według wcześniejszych doniesień Reutersa chrapkę na te aktywa wyceniane na około 2 mld euro mają także NN Group i Allianz. Ten ostatni był też zainteresowany francuskim biznesem Avivy, który jednak 23 lutego został przejęty przez Aema Groupe za 3,2 mld euro. Niemcom udało się za to kupić włoskie aktywa majątkowe brytyjskiej grupy, Aviva Italia S.p.A., za 330 mln euro.

Doniesienia „ll Sole 24 Ore” zdaje się potwierdzać niedawna wypowiedź szefa Generali, Philippe Donneta. 24 lutego powiedział on, że Polska jest „kluczowym rynkiem”, dodając, że włoski ubezpieczyciel rozważyłby tam wszelkie możliwości rozwoju.

Początkowo Aviva wyznaczyła termin przesyłania wiążących ofert na zakup jej polskich operacji na 26 lutego. Ubezpieczyciel uznał jednak, że potrzebuje więcej czasu na renegocjację współpracy z Santander w ramach bancassurance w Polsce. Nowy termin został wyznaczony na 19 marca, ale i on może ulec przesunięciu. Według jednego ze źródeł Reutersa, chodzi o brak jasności co do dalszej współpracy z Santanderem.

Artur Makowiecki

news@gu.home.pl