Hiszpańskie kontrakty Solaris ze wsparciem KUKE i Santander Bank Polska

0
59

Solaris wygrał przetarg na dostawę autobusów dla Madrytu i Barcelony, korzystając z finansowego wsparcia Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych i Santander Bank Polska. Wartość pierwszego kontraktu wynosi 68,6 mln euro, natomiast drugiego – 10,4 mln euro.

Kontrakt opiewa na dostawę 250 pojazdów napędzanych gazem CNG dla przedsiębiorstwa EMT, obsługującego komunikację miejską w hiszpańskiej stolicy. Rok wcześniej Solaris zwyciężył w przetargu na 30 pojazdów dla Barcelony. W obu przypadkach firma stawała do rywalizacji z innymi producentami, korzystając ze wsparcia finansowego KUKE i Santander Bank Polska.

– Solaris jest doskonale rozpoznawalną marką nie tylko w naszym kraju, startuje i wygrywa w przetargach w całej Europie, stając się coraz bardziej znaczącym polskim eksporterem. W KUKE wypracowaliśmy rozwiązanie zapewniające zabezpieczenia kontraktów eksportowych spółki, które wymagają często gwarancji wystawianych przez banki lokalne. Wtedy KUKE przejmuje ryzyko od tych instytucji. W przypadku umów na dostawy autobusów Solarisa do Madrytu i Barcelony zastosowaliśmy takie rozwiązanie wspólnie z Grupą Santander – podkreśla Kinga Zychowicz z Departamentu Ubezpieczeń i Współpracy Międzynarodowej KUKE.

– Gwarancje bankowe są ważnym elementem w działalności Solarisa. Przy współpracy z KUKE przyznaliśmy naszemu klientowi linię gwarancyjną odpowiadającą jego zaawansowanym potrzebom. Cieszymy się, że mogliśmy połączyć siły z KUKE oraz wykorzystać doświadczenie i silną pozycję rynkową banków Grupy Santander zarówno w Polsce, jak i Hiszpanii. Wierzymy, że jest to rozwiązanie, które z powodzeniem będziemy stosować na wielu innych rynkach eksportowych naszych klientów – dodaje Jacek Moćko, trade finance manager Santander Bank Polska.

W 2020 r. KUKE wsparła swoimi gwarancjami 62 projekty eksportowe o wartości ponad 5 mld zł. Łączna suma udzielonych gwarancji rośnie w ostatnich latach. W 2019 r. wyniosła 395 mln zł, a rok później – pomimo pandemii – 460 mln zł.

(AM, źródło: KUKE)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here