Howden: Ze startupów będą underwriterzy

0
261

Jednemu z najbardziej liczących się brytyjskich brokerów ubezpieczeniowych, firmie Howden udało się uzyskać 500 mln funtów pojemności ubezpieczeniowej od konsorcjum firm z rynku Lloyd’s of London. Finansowanie jest przeznaczone na nowo uruchomiony dział, który ma zrewolucjonizować pośrednictwo, przekształcając technologiczne startupy w miniaturowych underwriterów.

Firma brokerska Howden pod kierownictwem założyciela Davida Howdena, która zatrudnia obecnie 15 tys. osób, w efekcie strategicznych akwizycji i naborów wkracza teraz na niezbadane terytorium. Nowo utworzony podmiot o nazwie Howden Ventures już zatwierdził swoją pierwszą inwestycję w CetoAI, startupa z segmentu technologii morskich. Główni gracze na rynku ubezpieczeniowym Lloyd’s, tacy jak Tokio Marine Kiln, Chaucer i Liberty Specialty Markets, zobowiązali się do udzielenia wsparcia przez przyjęcie do ubezpieczenia ryzyk na sumę ochrony 500 mln funtów za pośrednictwem underwritingowego ramienia Howden, Dual. Ta współpraca wskazuje na jedyne w swoim rodzaju podejście, jako że ochrona obejmuje zróżnicowane obszary ryzyka i świadczy o bezprecedensowym poziomie delegowania.

Głównym celem nowego, przełomowego działu pod kierunkiem Toma Hoada jest pokierowanie startupami, takimi jak CetoAI, w stronę przekształcenia w pośredników typu MGA (managing general agents), dając im prawo przyjmowania do ubezpieczenia w imieniu ubezpieczycieli. CetoAI zamierza integrować swoje dane analityczne z procesem wystawiania polis dla statków. Prowadzi to do innowacyjnych rozwiązań w specjalistycznych liniach ubezpieczeń.

(AC, źródło: Insurtech Insights)