Japonia: Ubezpieczyciele poradzą sobie z trzęsieniem ziemi

0
423

Wpływ roszczeń z tytułu trzęsienia ziemi z 1 stycznia w Japonii na zyski głównych krajowych ubezpieczycieli non-life będzie do przyjęcia w stosunku do zysku netto sektora – stwierdził AM Best w komentarzu rynkowym.

Czterej najwięksi japońscy ubezpieczyciele majątkowi – Tokio Marine & Nichido Fire Insurance, Sompo Japan Insurance, Mitsui Sumitomo Insurance i Aioi Nissay Dowa Insurance – mają dobrze zdywersyfikowane profile biznesowe i silne pozycje kapitałowe, co powinno być bardziej niż wystarczające na pokrycie potencjalnych strat spowodowanych przez trzęsienie ziemi. Łączne aktywa tych czterech krajowych ubezpieczycieli, reprezentujące większość udziałów w rynku ubezpieczeń majątkowych, wynoszą ok. 7 bln jenów (48,6 mld dol.).

Firma modelowania katastroficznego Karen Clark & Co. podała, że suma strat ubezpieczonych wynikłych z trzęsienia ziemi sięgnie 6,4 mld dol., gdzie ponad dwie trzecie wyniosą szkody w budynkach mieszkalnych. AM Best spodziewa się, że negatywny wpływ na rentowność segmentu pożarowego, najbardziej zaangażowanego w likwidację szkód po trzęsieniu ziemi, zrównoważą zyski z innych linii.

(AC, źródło: Insurance Journal)