Jolanta Karny następczynią Adama Uszpolewicza na fotelu prezesa Avivy

0
1307

30 listopada Allianz ogłosił oficjalnie zakończenie procesu przejęcia spółek z Grupy Aviva w Polsce i na Litwie. Tego samego dnia funkcję prezesa Avivy w Polsce przestał pełnić Adam Uszpolewicz, którego zastąpiła Jolanta Karny.

– Zakończenie fuzji naszych polskich spółek planowane jest na połowę 2022 roku, ale już teraz zaczynamy budować silną organizację opartą na utalentowanych pracownikach, szerokiej sieci dystrybucyjnej, zdywersyfikowanym katalogu produktów i zwiększonej skali. Wspólnie wzmocnimy naszą pozycję wiodącego międzynarodowego gracza w Polsce, tworząc unikatową wartość dla naszych klientów – powiedział Petros Papanikolaou, prezes Allianz w Europie Środkowo-Wschodniej.

Równolegle do finału procesu przejęcia stanowisko prezesa zarządu Aviva TUnŻ i Aviva objęła Jolanta Karny, która wcześniej pełniła funkcję wiceprezesa zarządu odpowiedzialnego za sprzedaż i marketing, w tym za sieć agentów Aviva i rozwój organizacji w Polsce. Nominacja wymaga zatwierdzenia przez Komisję Nadzoru Finansowego. 

Jolanta Karny zastąpiła Adama Uszpolewicza, który dołączył do Avivy w 2007 roku i pełnił funkcję prezesa w Polsce w latach 2007–2008 oraz od 2013 roku.

„Po blisko 15 latach pracy w Aviva Polska przyszedł czas na pożegnanie. Gdy pewnego lutowego poranka 2007 roku po raz pierwszy przekroczyłem próg firmy, nie sądziłem, że spędzę tu ponad połowę mojego zawodowego życia. (…). Dziś wiem, że był to najlepszy okres w mojej karierze” – napisał były prezes na Twitterze.

Były szef ubezpieczyciela znacząco przyczynił się do zbudowania jego silnej pozycji w Polsce.

„Przez ostatnie lata wspólnie zbudowaliśmy jedną z największych grup finansowych w Polsce, drugi najwyżej wyceniony biznes ubezpieczeniowy w kraju. Aviva Polska umocniła się na pozycji wicelidera rynku życiowego i rozwinęła działalność spółki majątkowej, PTE, TFI oraz Aviva Litwa. Stworzyliśmy pionierskie rozwiązania na rynku bancassurance – joint venture z Santader Bank Polska. Zbudowaliśmy jeden z trzech największych biznesów direct, przejęliśmy Expandera, który stał się graczem numer jeden na rynku hipotecznym w Polsce. W końcu rewolucja cyfrowa, której liderem w branży jest właśnie Aviva Polska. To wszystko nie byłoby możliwe bez pracowników, współpracowników i agentów naszej firmy” – napisał Adam Uszpolewicz.

Podziękował również branży ubezpieczeniowej. „Sprawy ubezpieczeń pozostają mi bliskie, będę kibicował dalszym wysiłkom zarządu i Komisji Rewizyjnej PIU (Adam Uszpolewicz był jej wiceprzewodniczącym – AM) na rzecz rozwoju rynku” – podkreślił były prezes.

Biogram nowej prezes

Dr Jolanta Karny pracę w Avivie rozpoczęła w 2003 roku w obszarze aktuariatu. W 2010 r. została dyrektorem działu aktywizacji sieci sprzedaży, zaś w latach 2012–2014 pełniła funkcję dyrektora audytu. W latach 2014–2016 była członkiem zarządu Aviva sp. z o. o. oraz odpowiadała za obszar strategii i transformacji. W latach 2016–2019 jako wiceprezes odpowiadała za linię biznesową ubezpieczeń majątkowych. We wrześniu 2019 r. została powołana na wiceprezesa Aviva TUnŻ. Od 2019 r. zarządza obszarem sprzedaży, marketingu, direct, cyfryzacji i strategii ubezpieczeń na życie oraz majątkowych.

W 2015 r. znalazła się na liście 100 Najbardziej Wpływowych Kobiet Polskich Finansów. W 2020 r. została uhonorowana tytułem Perły Biznesu i znalazła się w gronie 25 najbardziej przedsiębiorczych kobiet w Polsce.

Jest absolwentką Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie uzyskała tytuł magistra w Instytucie Fizyki Teoretycznej. Tytuł doktora nauk ekonomicznych obroniła w Zakładzie Statystyki Matematycznej Kolegium Analiz Ekonomicznych Szkoły Głównej Handlowej.

Ukończyła także studia podyplomowe z zakresu Business Management na Uniwersytecie Tennessee w Knoxville, doradztwa inwestycyjnego w Akademii im. Leona Koźmińskiego oraz rozwoju organizacji w Saïd Oxford Business School. Brała udział w globalnych programach rozwojowych Avivy.

Więcej szczegółów na temat przejęcia Avivy przez Allianz:

Artur Makowiecki

news@gu.com.pl