KNF przybliża klientom zakładów tematykę ubezpieczeń na życie

0
864

Na stronie internetowej Komisji Nadzoru Finansowego został opublikowany raport pod tytułem „Ubezpieczenia na życie. Zarys charakterystyki umów ubezpieczenia na życie”. Opracowanie jest przeznaczone dla nieprofesjonalnych uczestników rynku finansowego.

Dokument wydany w celach edukacyjnych w ramach projektu Centrum Edukacji dla Uczestników Rynku (CEDURO) ma na celu wprowadzenie do bardziej technicznych zagadnień ubezpieczeń na życie oraz zapoznanie nieprofesjonalnych uczestników rynku finansowego z podstawowymi rodzajami ubezpieczeń na życie. Dokument wymaga od odbiorcy podstawowego poziomu wiedzy o instrumentach finansowych oraz podstawowej wiedzy matematycznej. Zakres tej ostatniej ogranicza się do poziomu prostej arytmetyki.

Autorzy opracowania przyznają, że konstrukcje ubezpieczeń na życie mogą być dość skomplikowane. Dlatego też ich zdaniem najważniejsze jest, aby mieć świadomość, jaki rodzaj usługi finansowej obejmuje dany produkt.

Celem przewodnim raportu jest przedstawienie różnych produktów ochronnych w kontekście potrzeby ich posiadania na różnych etapach życia. W tym celu przy każdym rodzaju omawiane są przykłady potencjalnych klientów, dla których dany produkt może być przeznaczony.

Tematy i produkty ubezpieczeniowe rozważane są w kontekście polskiego rynku, który ma swoją specyfikę wynikającą z uwarunkowań historycznych. Omawiane są praktycznie wyłącznie ubezpieczenia przeznaczone dla odbiorcy indywidualnego.

Raport został opracowany według stanu prawnego na 26 maja 2022 r.

Dokument jest dostępny na stronie KNF.

(AM, źródło: KNF)