KNF zgodziła się na połączenie PTE z grupy Allianz

0
701

Na odbywającym się 16 grudnia posiedzeniu Komisja Nadzoru Finansowego udzieliła zezwolenia na połączenie dwóch powszechnych towarzystw emerytalnych należących do grupy Allianz – PTE Allianz Polska oraz Aviva PTE Aviva Santander. Oba podmioty mają dokonać połączenia prawnego w dniu 30 grudnia tego roku pod warunkiem dopełnienia wymaganych formalności, w tym rejestracji fuzji w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Podmiotem przejmującym będzie PTE Allianz Polska i pod taką nazwą towarzystwo będzie działać po połączeniu. Po jego zakończeniu firma będzie zarządzać następującymi funduszami emerytalnymi:

  • Allianz Polska Otwarty Fundusz Emerytalny,
  • Aviva Otwarty Fundusz Emerytalny Aviva Santander (wkrótce po połączeniu obu PTE zmieni nazwę na Drugi Allianz Polska Otwarty Fundusz Emerytalny),
  • Allianz Polska Dobrowolny Fundusz Emerytalny.

Fuzja obu OFE jest planowana na 12 maja 2023 roku. Zezwolenie KNF na połączenie zostanie ogłoszone zgodnie z wymogami przepisów prawa.

– W związku ze zbliżającą się fuzją prawną obu PTE podkreślamy, że umowy zawarte z klientami i kontrahentami obowiązują na zasadzie kontynuacji. Nasi klienci, a więc członkowie OFE oraz DFE, nie muszą podejmować żadnych działań – podkreślił Zbigniew Świątek, prezes PTE Allianz Polska.

– Zasady obsługi klientów i opłaty pozostają bez zmian. Również w przyszłości, po planowanym połączeniu obu OFE, warunki nie zmienią się na niekorzyść członków. Dołożymy wszelkich starań, aby integracja przebiegła w sposób sprawny, praktycznie niezauważalny dla klientów – dodał Maciej Karasiński, prezes Aviva PTE. 

Po połączeniu obu PTE Allianz Polska zajmie drugą pozycję na rynku funduszy emerytalnych, zarządzając aktywami OFE o wartości 36,9 mld zł. Łączna liczba uczestników funduszy przekracza 3,3 mln zł (wg danych KNF z października).

Konsolidacja towarzystw i funduszy emerytalnych jest kolejnym etapem integracji Allianz Polska i Aviva Polska. Towarzystwa ubezpieczeniowe i TFI połączyły się 1 lipca.

(AM, źródło: Allianz)