KUKE: Wakacje pod znakiem spadku liczby niewypłacalności

0
140

Sierpień przyniósł kontynuację lipcowego spadku liczby ogłaszanych niewypłacalności. W drugim miesiącu wakacji odnotowano 138 takich zdarzeń, o 22,5% mniej niż miesiąc wcześniej i o 50% więcej niż przed rokiem – wynika z danych Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.

KUKE oszacowała, że w sierpniu upadłość ogłosiło 31 firm. W porównaniu z lipcem oznacza to wzrost o 10,7%. Jednocześnie był to wynik o 29,2% wyższy od ubiegłorocznego. Z kolei 107 ogłoszonych restrukturyzacji było liczbą o 28,7% niższą od odnotowanej w lipcu i o 57,4% wyższą w ujęciu rocznym.

Suma niewypłacalności z ostatnich 12 miesięcy zwiększyła się do 2048 – to o 38 przypadków więcej (1,9%) niż miesiąc wcześniej. 

– Sierpień przyniósł kontynuację lipcowego spadku liczby ogłaszanych restrukturyzacji przy jednoczesnym utrzymaniu się indeksów upadłości w poszczególnych sektorach na praktycznie niezmienionym poziomie – komentuje Tomasz Ślagórski, wiceprezes KUKE. – Dzięki temu jeszcze bardziej osłabła dynamika wzrostu rocznej kroczącej niewypłacalności, czyli sumy upadłości i restrukturyzacji z minionych 12 miesięcy. O 4 pkt proc., do 90,7% zmalał w minionym miesiącu odsetek restrukturyzacji odbywających się w trybie uproszczonym –dodaje. 

Ekspert podkreślił, że jakość portfela KUKE wciąż nie odnotowuje istotnych zmian w ostatnich miesiącach i pozostaje na rekordowo wysokim poziomie. – Widzimy rosnące zapotrzebowanie klientów na większe limity na rzecz ich kontrahentów wynikające przede wszystkim z rosnących cen. Zwracamy uwagę, że nowe zamówienia w przemyśle rosną szybciej niż produkcja, która cierpi z powodu braku części, a zamówienia krajowe zwiększają się silniej niż eksportowe, co widać w bilansie handlowym i większej dynamice importu niż eksportu w ostatnich miesiącach – podsumowuje Tomasz Ślagórski.

(AM, źródło: KUKE)