KUKE wesprze polskich uczestników kolejowej inwestycji w Turcji

0
508

Konsorcjum międzynarodowych instytucji kierowanych przez bank MUFG oraz brytyjską agencję kredytów eksportowych UK Export Finance zapewni finansowanie o wartości ponad 1,2 mld euro, dzięki któremu powstanie 140 km zelektryfikowanej trasy kolejowej w środkowej części Turcji. Jednym z uczestników tego przedsięwzięcia będzie KUKE, która ubezpieczy udział w nim polskich eksporterów.

– KUKE występuje w transakcji jako reasekurator UKEF, ubezpieczając spłatę części finansowania pozyskanego przez rząd Turcji od międzynarodowych banków. Dzięki naszemu zaangażowaniu do tak znaczącego projektu są włączone polskie firmy jako dostawcy i wykonawcy różnych prac. Współpraca z innymi agencjami wsparcia eksportu rozwija się intensywnie i działania w ramach naszej inicjatywy Shop in Poland przyczyniają się do zdobywania nowych rynków przez polskie firmy – powiedział Janusz Władyczak, prezes Korporacji.

Udział KUKE w przedsięwzięciu wynosi 205 mln euro, włoskiej agencji SACE – 249 mln, a austriackiej Oesterreichische Kontrollbank AG – 176 mln euro.

– Uczestnictwo polskich firm w takich przedsięwzięciach oznacza ścisłą współpracę z największymi światowymi wykonawcami. Zdobyte doświadczenie w negocjacjach i logistyce oraz zbudowana rozpoznawalność stają się sposobem na zaistnienie polskich eksporterów na nowych rynkach oraz włączenie się w międzynarodowe łańcuchy dostaw. KUKE pracuje cały czas nad wieloma projektami infrastrukturalnymi, zwłaszcza w Azji i Afryce, gdzie krajowe przedsiębiorstwa kojarzymy z zagranicznymi wykonawcami i ułatwiamy im dołączanie do kolejnych międzynarodowych projektów – dodała Dorota Filant z Departamentu Ubezpieczeń i Współpracy Międzynarodowej KUKE.

Rok wcześniej KUKE wzięła udział w finansowaniu budowy innego odcinka kolei w Turcji, gdzie polskie podmioty odpowiadały m.in. za dostawy szyn.

(AM, źródło: LinkedIn)