KUKE: Zabezpieczenie kredytu na ukraiński kontrakt Unibep

0
405

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) udzielił długoterminowego kredytu ukraińskiemu inwestorowi Nikolsky LLC na finansowanie budowy nowoczesnego centrum handlowego w Charkowie. Generalnym wykonawcą obiektu będzie polska firma budowlana Unibep. Kredyt zabezpieczony jest polisą Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE).

– Dzięki zaangażowaniu w projekt Banku Gospodarstwa Krajowego oraz KUKE wspólnymi siłami przygotowaliśmy dobrą ofertę dla ukraińskiego inwestora. Dla Unibep S.A. jest to inwestycja bezpieczna pod względem finansowym. Dzięki temu dziś możemy skupić się głównie na tym, by w terminie i w dobrej jakości ją zrealizować – podkreślił Leszek Gołąbiecki, prezes zarządu Unibep. 

– Zapewniamy finansowanie kontraktu, monitorujemy realizację inwestycji i wypłacamy środki bezpośrednio na rachunek eksportera, a polski przedsiębiorca nie ponosi ryzyka braku wypłacalności swojego kontrahenta. Nasze finansowanie zwiększa konkurencyjność polskiego eksportu – zaznaczył Arkadiusz Zabłoński, dyrektor Biura Transakcji Zagranicznych w BGK.

Ryzyko polityczne i handlowe transakcji zabezpiecza polisa KUKE, wymagana przy każdej umowie tego typu. 

– Stabilizująca się Ukraina stwarza coraz większe szanse dla polskich przedsiębiorców. Gospodarka, która wróciła na ścieżkę wzrostu, potrzebuje gigantycznych inwestycji w najróżniejszych sferach, w czym doskonale odnajdują się nasze firmy, dobrze znające realia panujące u naszego sąsiada. Jednym z najlepszych przykładów jest firma Unibep, która od lat z powodzeniem realizuje kontrakty na Wschodzie. Ten ciekawy projekt dzięki ubezpieczeniu KUKE znalazł możliwość finansowania i ma szanse na realizację. Udzielony inwestorowi przez BGK kredyt to drugie pod względem wartości bezpośrednie finansowanie na Ukrainie. Koszt kredytu wraz ze składką KUKE jest niższy dla zagranicznego kontrahenta, niż gdyby kredyt został udzielony przez bank lokalny. Brak w tej transakcji ukraińskiego banku udowadnia też, że lokalni inwestorzy są wiarygodni i można z nimi realizować projekty o dużej wartości. Pracujemy już nad kolejnymi umowami eksportowymi ze wsparciem kredytowym i ubezpieczeniem KUKE. Zachęcamy inne firmy, by aktywnie próbowały zdobywać kontrakty na rynkach wschodzących – powiedział prezes KUKE Janusz Władyczak.

(AM, źródło: KUKE)