Lloyd’s: Są wyniki, bo jest dyscyplina

0
416

Mocne wyniki Lloyd’s za 2023 r. potwierdzają prymat underwritingu, „ale to jest tylko jeden rok, więc nie ma powodu do samozadowolenia”, jak powiedział Patrick Tiernan, dyrektor ds. rynku w komunikacie na temat wstępnych wyników.

Z kolei Burkhard Keese, dyrektor finansowy Lloyd’s, stwierdził, że rynek jest obecnie szczególnie silny w wyniku zdyscyplinowanego underwritingu – cytuje portal Insurance Journal. W rezultacie wspierana będzie ekspansja rynkowa underwriterów osiągających wysokie wyniki.

Rynek Lloyd’s osiągnął współczynnik łączony na poziomie 84%, w porównaniu do 91,9% za cały 2022 r. Jest to wynik zaliczany do światowego górnego kwartylu, jak podkreślił Tiernan. Zysk z działalności ubezpieczeniowej za 2023 r. wzrósł o niemal 127%, do 5,9 mld funtów, w porównaniu z 2,6 mld funtów za 2022 r.

– W 2023 r. kształt i geograficzna kompozycja portfela Lloyd’s oznaczały, że byliśmy w znacznej mierze chronieni przed ekstremalną aktywnością katastroficzną w niektórych regionach – powiedział Patrick Tiernan, zaznaczając, że taki wynik został osiągnięty pomimo, że jak należy się spodziewać, globalne straty ubezpieczone spowodowane przez katastrofy naturalne przekroczą 100 mld dol. czwarty rok z rzędu.

– Realizowaliśmy naszą rozsądną strategię ramową, skupiając się na wydajności i kapitale. Wasza dyscyplina underwritingowa wyniosła wyniki rynku na nieznane terytorium. Być może stworzyliśmy sobie własny wiatr w plecy, ale bądźcie ostrożni, ponieważ stworzenie wiatru w oczy jest dużo łatwiejsze – powiedział Burkhard Keese na zebraniu Lloyd’s, prosząc jednocześnie praktyków rynku, aby pozostali zdyscyplinowani, podczas gdy obecne warunki dla underwritingu nie mają sobie równych.

Składka przypisana brutto w 2023 r. wzrosła o 11,6%, do 52,1 mld funtów, w porównaniu z 46,7 mld funtów za 2022 r., co odzwierciedla wzrost organiczny o 4% i wzrost stawek o nieco ponad 7%.

Pełne wyniki za 2023 r. zostaną podane 28 marca.

AC