Mondial Assistance: Bezpiecznie podczas ferii

0
417

W związku z rozpoczęciem sezonu ferii zimowych Mondial Assistance przypomina wyjeżdżającym np. na narty czy snowboard, że wykupienie ubezpieczenia dopasowanego do uprawianej aktywności jest niezbędne. Polisa zagwarantuje pokrycie kosztów ewentualnego leczenia, wyjazdu ambulansu oraz helikoptera ratunkowego.

– Pamiętajmy, że w popularnych wśród Polaków Włoszech, Czechach, Słowacji i Austrii za koszt akcji ratunkowej płaci poszkodowana osoba. Jeśli zdarzy się tak, że interwencja wymaga wykorzystania helikoptera ratunkowego, opłata może wynieść nawet kilka tysięcy euro. Dlatego tak ważne jest, aby wyjeżdżając w góry, zadbać o nasze bezpieczeństwo, kupując polisę. W wybranym ubezpieczeniu, oprócz zakresu, ważna jest wysokość sumy kosztów leczenia, które objęte są polisą. Oczywiście najważniejsze jest, aby wybrać polisę zawierającą stosowną zwyżkę dla narciarzy, która często określana jest jako zwyżka dla sportów wysokiego ryzyka, do których ubezpieczyciele zaliczają narty i snowboard – mówi Piotr Ruszowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Mondial Assistance.

Ekspert zwraca uwagę, że samo posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego nie wystarcza, gdyż EKUZ zapewnia tylko taki zakres wsparcia, jaki oferowany jest mieszkańcom danego kraju, a ratownictwo na stoku do niego nie należy. Poszkodowany turysta bez polisy zapłaci nie tylko za akcję ratowników, lecz również za niektóre badania, zabiegi czy inne świadczenia w szpitalu. Po jego stronie będzie też opłacenie w razie konieczności transportu medycznego do kraju. NFZ pokryje związany z tym wydatek tylko w sytuacji, gdy koszt leczenia za granicą będzie przewyższał koszty transportu do Polski i leczenia w kraju.

– W każdym sezonie zimowym pomagamy osobom, które zostały zmuszone do skorzystania z helikoptera ratunkowego, za który NFZ nie zwraca pieniędzy. Zdarza się, że poszkodowanej osoby nie da się ewakuować w inny sposób. Dodatkowo karta pokrywa jedynie koszt leczenia w placówkach, które mają podpisaną umowę z odpowiednikiem naszego NFZ i robi to na zasadach obowiązujących w danym kraju. W niektórych z nich może to oznaczać konieczność np. częściowej dopłaty do świadczeń – dodaje Piotr Ruszowski.

Poza organizacją wizyt lekarskich, pobytu w szpitalach i transportu medycznego firmy assistance w ramach ubezpieczenia turystycznego zapewniają również szereg innych świadczeń,  m.in. zakup potrzebnych leków, organizację opieki nad dzieckiem w czasie pobytu rodzica w szpitalu, transport do domu pozostałych członków rodziny czy zapewnienie pomocy tłumacza albo kontynuacji podróży dla całej rodziny, jeśli stan zdrowia poszkodowanego uległ poprawie. W przypadku wyjazdów na narty polisa obejmie sprzęt narciarski i bagaż, a także zwróci podróżnym wydatki poniesione na karnety, jeśli ze względu na stan zdrowia nie będą mogli z nich skorzystać.

(AM, źródło: Mondial Assistance)