Na czym się skupić, chcąc osiągnąć sukces zawodowy

0
482

Czynników wpływających na nasz rozwój jest wiele. Jednak niektóre z nich są kluczowe i w znaczącym stopniu wpływają na to, w jakiej sytuacji się znajdujemy. Jedną z najważniejszych zasad jest dotrzymywanie zobowiązań.

Obserwując osoby, zarówno w roli pracownika, jak i przedsiębiorcy, możemy zauważyć spory problem z realizacją zasady dotrzymywania zobowiązań. Lecz bardziej interesujące jest to, że większość ludzi wie, że złamie którąś z obietnic, i jest tego świadoma jeszcze przed zgodzeniem się na nią. A mimo to podejmuje takie zobowiązanie.

Prawdziwy problem nie tkwi w tym, że ludzie tak łatwo dają słowo i tak łatwo je łamią, ale że nie zdają sobie sprawy z psychologicznego kosztu takiego postępowania. Gdy nie dotrzymujesz swoich zobowiązań, ponosisz zarówno koszty zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Tracisz czyjeś zaufanie, szacunek i wiarygodność w oczach innych – rodziny, przyjaciół, kolegów z pracy i klientów. Tworzysz też bałagan we własnym życiu i w życiu tych, którzy polegają na tobie, spodziewając się określonego wyniku działań – czy to punktualnego zjawienia się w umówionym miejscu, by razem pójść do kina, czy terminowego wykonania raportu, czy też posprzątania garażu.

Po kilku tygodniach składania swoim dzieciom pustych obietnic, że w weekend zabierzesz je do parku, dzieci zaczynają wątpić w twoje słowo. Zaczynają zdawać sobie sprawę, że nie mogą na ciebie liczyć. Tracisz u nich swój autorytet. Wasza relacja ulega pogorszeniu.

Co ważniejsze, każde zobowiązanie, jakie na siebie bierzesz, ostatecznie składasz sobie samemu. Nawet gdy obiecujesz coś komuś innemu, twój umysł słyszy to i traktuje jako zobowiązanie wobec twojej osoby. Tak jakbyś obiecywał sobie samemu, że coś zrobisz, a gdy tej obietnicy nie dotrzymujesz, przestajesz sobie ufać.

W efekcie tracisz poczucie własnej wartości, pewność siebie i szacunek wobec siebie samego. Tracisz wiarę w swoją zdolność do uzyskania określonego rezultatu. Osłabiasz swoje poczucie wewnętrznej spójności.

Gdy sobie uświadomisz, jak ważna jest wewnętrzna spójność i ile znaczy twoja samoocena, przestaniesz szastać swoim słowem tylko po to, by mieć kogoś z głowy. Przestaniesz sprzedawać swoje poczucie własnej wartości za garść chwilowej aprobaty. Nie będziesz brać na siebie zobowiązań, których nie masz zamiaru dotrzymać. Rzadziej będziesz coś obiecywać, ale za to zaczniesz dokładać wszelkich starań, by swoje obietnice spełniać.

Gdy w końcu zdasz sobie sprawę, jak dużą wagę ma dotrzymanie danego przez ciebie słowa, uświadomisz sobie też, że jesteś w stanie to zrobić. To po prostu kwestia uświadomienia sobie, co musiałbyś w tym celu poświęcić.

Poczucie osobistej mocy, jakie zyskujesz dzięki dotrzymywaniu swoich zobowiązań, warte jest znacznie więcej niż milion złotych.

Jeśli zależy ci na większym poczuciu własnej wartości, większej pewności siebie, na szacunku do samego siebie, na osobistej mocy, jasności umysłu i na większej energii, to nadaj większe znaczenie kwestii dotrzymywania danego przez siebie słowa. Jeśli chcesz, by inni darzyli cię szacunkiem i zaufaniem, co jest czynnikiem kluczowym dla osiągnięcia w życiu wszystkiego, co ważne, to potraktuj bardziej serio kwestię wywiązywania się przyjętych na siebie zobowiązań.  

Pamiętaj, podejmuj jedynie te zobowiązania, które zamierzasz dotrzymać. Jeśli się do czegoś zobowiążesz, zastanów się przez chwilę i pomyśl, czy dana czynność naprawdę jest czymś, co chcesz zrobić. Nie obiecuj czegoś tylko dlatego, że zależy ci na czyjejś aprobacie. Jeśli nie dotrzymasz słowa, osiągniesz wynik przeciwny do zamierzonego.

Adam Kubicki

adam.kubicki@indus.com.pl