Od lasu do krwiodawstwa, czyli ubezpieczyciele aktywni społecznie

0
713

Miniony tydzień obfitował w wydarzenia związane z działalnością ubezpieczycieli w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu. Na szczególną uwagę zasługiwały m.in. dwa przedsięwzięcia PZU. Największy polski ubezpieczyciel rozstrzygnął bowiem tegoroczną edycję akcji prewencyjnej Pomoc to Moc, natomiast jego pracownicy zaangażowali się w odbudowę lasu.

W ramach akcji PZU Pomoc to Moc, przebiegającej w tym roku pod hasłem „Zdrowa i bezpieczna rodzina” dofinansowanych zostanie 59 projektów. Dzięki środkom przekazanym przez ubezpieczyciela zrealizowane zostaną lokalne inicjatywy służące ochronie zdrowia i poprawie bezpieczeństwa. Zwycięskie projekty otrzymają nawet 20 tys. zł.

Liczba złożonych wniosków pokazała nam, jak duże są potrzeby społeczne w zakresie budowania świadomości w obszarze zdrowia i bezpieczeństwa. Cieszymy się, że dzięki funduszom pozyskanym z programu, fundacje, stowarzyszenia, kluby sportowe oraz organizacje pożytku publicznego będą mogły realizować swoje pomysły zarówno w dużych miastach, jak i mniejszych miejscowościach – powiedział Robert Lubański, dyrektor ds. prewencji PZU.

W tegorocznej edycji akcji napłynęło 1400 zgłoszeń, z których do etapu oceny merytorycznej zakwalifikowano 816 wniosków. W rezultacie wybrano 59 projektów, na których dofinansowanie PZU przeznaczy łączną kwotę 1 mln  zł. Są to działania poświęcone ochronie zdrowia, zwiększające bezpieczeństwo czy promujące zdrowy styl życia.

Wśród nagrodzonych projektów znalazły się m.in. różnego rodzaju zajęcia i treningi poprawiające sprawność i kondycję fizyczną, warsztaty i szkolenia edukacyjne z zakresu pierwszej pomocy, budowa strefy sportowo-rehabilitacyjnej, tężni solankowej, a także stworzenie i doposażenie bezpiecznych placów zabaw, ścieżki zdrowia dla dzieci oraz miasteczka ruchu drogowego.

Pracownicy lidera sadzą las

Z kolei pracownicy PZU wspólnie z leśnikami rozpoczęli odnawianie lasu w jednym z miejsc w Borach Tucholskich, które zostało całkowicie zniszczone przez wielką nawałnicę w sierpniu 2017 r. Odtworzenie 100 ha lasu na wybranej powierzchni w nadleśnictwie Rytel będzie możliwe dzięki środkom ubezpieczyciela, które ten zaangażował w projekt zwiększania pochłaniania dwutlenku węgla przez lasy prowadzony przez Lasy Państwowe.

– Podjęliśmy w ramach nowej strategii Grupy PZU wiele działań pomagających chronić środowisko naturalne. Mocno ograniczamy emisje własne, a tę ich część, której wyeliminować się nie da, odpowiednio rekompensujemy. Dzięki współpracy z Lasami Państwowymi możemy to zrobić w sposób, który pomaga wypełnić nasze zobowiązanie, a jednocześnie dobrze służy Polakom. W rezultacie wszystkich naszych działań PZU po raz pierwszy w historii osiągnął neutralność klimatyczną – powiedziała Dorota Macieja, członek zarządu PZU Życie.

PZU kupił od Lasów Państwowych tzw. Jednostki Dwutlenku Węgla (JDW), odpowiadające ilości CO2, jaka zostanie pochłonięta dodatkowo przez fragmenty lasów włączone do programu Leśnych Gospodarstw Węglowych. To projekt, w którym zarządzanie wybranymi drzewostanami jest tak modyfikowane, by pochłaniały one więcej dwutlenku węgla niż stałoby się to normalnie, przy prowadzeniu standardowej gospodarki leśnej.

PZU wskazał, że chce, by uzyskane z aukcji JDW środki leśnicy przeznaczyli właśnie na posadzenie na nowo lasu na jednej z powierzchni w nadleśnictwie Rytel, gdzie zniszczyła go nawałnica sprzed blisko czterech lat.

– Zakupione JDW i wykonane nasadzenia pozwolą zrównoważyć blisko 17 tys. ton CO2, czyli zrekompensować nasze emisje za rok 2020. Mechanizm offsetowania emisji jest uznany w świecie, ale zwykle realizowany poprzez zalesienia w krajach tropikalnych. Nam szczególnie zależało na tym, by kompensacji dokonać lokalnie, w Polsce – mówi Joanna Gorczyca, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju PZU.

16 listopada kilkudziesięciu pracowników PZU wzięło udział w pierwszym sadzeniu, rozpoczynającym cykl odnowienia wspomnianych 100 ha lasu. Sami wolontariusze posadzili 3000 sadzonek.

– Nowo posadzony las ma być utrzymywany przez leśników do wieku ok. 100 lat, zgodnie z zasadami gospodarki leśnej prowadzonej przez Lasy Państwowe, absorbując w tym czasie znaczną ilość CO2. Kolejne sadzenie w tym miejscu odbędzie się wiosną przyszłego roku – dodała dr Agnieszka Koryś-Matusiak, pełnomocnik zarządu ds. ochrony środowiska w Grupie PZU.

Zaangażowanie PZU w ograniczanie emisji CO2 i równocześnie sadzenie lasu, zwiększające potencjał pochłaniania, jest ściśle związane ze strategią Grupy PZU na lata 2021–2024 w obszarze ESG, która zakłada osiągnięcie przez nią neutralności klimatycznej do 2024 roku.

Cztery uzdrowiska powalczą w finale Eko Hestia Spa

W minionym tygodniu poznaliśmy również finalistów VI edycji konkursu Eko Hestia Spa.  Zwycięskie uzdrowisko będzie mogło przeznaczyć 100 tys. zł na realizację kolejnych pomysłów i projektów związanych z ochroną środowiska. Przyznane będą też nagrody dodatkowe w postaci rocznych ubezpieczeń od szkód środowiskowych.

– Ten konkurs to naturalna konsekwencja naszych wieloletnich, kompleksowych działań w sferze ochrony środowiska, ekologii i zrównoważonego rozwoju – mówi Mario Zamarripa, dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju Grupy Ergo Hestia, organizatora konkursu. – W jego ramach przekazaliśmy już polskim uzdrowiskom ponad pół miliona złotych, konsekwentnie wspierając ich najciekawsze działania proekologiczne – dodał.

Od samego początku merytorycznym partnerem konkursu jest największa polska organizacja, zrzeszająca miejscowości posiadające status uzdrowiska – Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP.

Do ścisłego finału VI edycji Kapituła Konkursu nominowała 4 uzdrowiska: Muszynę i Rabkę (woj. małopolskie), a także Nałęczów (woj. lubelskie) oraz Ustkę (woj. pomorskie).

Rozstrzygnięcie VI edycji konkursu i ogłoszenie wyników nastąpi w grudniu. Organizatorzy planują też z tej okazji wydanie specjalnego przewodnika po polskich ekouzdrowiskach, w którym znajdą się uczestnicy i laureaci wszystkich dotychczasowych edycji.

Wiener „Ekologiczną Firmą 2021”

W minionym tygodniu nie zabrakło również laurów dla ubezpieczycieli. I tak kompleksowe podejście Wiener TU do kwestii ochrony środowiska zostało docenione przez „Gazetę Finansową” i nagrodzone tytułem „Ekologicznej Firmy 2021”.

Wiener jako jedna z pierwszych w Polsce firm ubezpieczeniowych wprowadził specjalistyczne ubezpieczenie OZE, w tym farm fotowoltaicznych i elektrowni wiatrowych, kierowane do producentów zielonej energii. Spółka promuje także nowoczesne kanały sprzedaży i zakupu ubezpieczeń, bez zużycia choćby jednej kartki. Aby zachęcić klientów i agentów do wyboru ekologicznej ścieżki, Wiener przygotował specjalną akcję, która odbyła się 5 października. Za każdą umowę zawartą tego dnia bez użycia papieru Wiener posadził drzewa. Łącznie w ramach akcji „Polisa dla Ziemi”, w gminie Ogrodzieniec, posadzonych zostało 1000 drzew. Będą one w stanie wytworzyć tyle tlenu, ile rocznie potrzebuje 670 osób i pochłonąć 6000 kg CO2 w ciągu roku. W działania na rzecz planety aktywnie angażują się także pracownicy Wiener. W firmie funkcjonuje grupa „Ekoentuzjastów Wiener”, która propaguje m.in. ograniczenie zużycia papieru, energii oraz recycling. Ponadto organizują oni „Leśne porządki z Wiener”.

– W Wiener konsekwentnie realizujemy działania na rzecz środowiska, które są ważną częścią naszego podejścia do ESG. Wierzymy, że każdy człowiek – nasz pracownik ma realny wpływ na otaczający świat, a suma poszczególnych działań wielu z nas może przynieść realne zmiany na lepsze. Dlatego na co dzień dbamy o redukcję zużycia wody, energii i papieru. Z dumą realizujemy też takie projekty jak „Polisa dla Ziemi” czy „Leśne porządki z Wiener”, które są możliwe dzięki zaangażowaniu i wrażliwości naszych współpracowników, agentów, a także klientów. Ponadto wspieramy rozwój energetyki OZE, oferując zabezpieczenie dla firm, które takie rozwiązania wdrażają oraz dla klientów, którzy chcą z nich korzystać – powiedziała Anna Włodarczyk-Moczkowska, prezes zarządu Wiener.

Krew na wagę złota

Natomiast Europ Assistance Polska w ramach obchodzonych od 22 do 26 listopada Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża wsparła Regionalne Centrum Krwiodawstwa, jednocześnie edukując na temat oddawania krwi.

– Zdrowie jest istotne dla działalności naszej firmy. To jeden z czterech głównych obszarów, obok Podróży, Domu i Rodziny i Samochodu, w którym realizujemy nasze usługi pomocy. Nie możemy zatem pozostawać obojętni na potrzeby innych, szczególnie w tej sferze społecznej odpowiedzialności biznesu. Wspierając Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w szerzeniu idei honorowego oddawania krwi, wspieramy też wspaniałą ideę ludzkiej solidarności i pomocy potrzebującym, wymagającej tak szczególnego daru. Traktujemy to jako zaszczyt i przywilej – powiedział Ryszard Grzelak, prezes zarządu Europ Assistance Polska. 

(AM, źródło: Ergo Hestia, Europ Assistance, PZU, Wiener)