Odnawialne źródła energii – droga, z której nie ma odwrotu

0
1439

Aktualne wydarzenia związane z dostępnością nośników energii i ich cenami jasno wskazują, że przyszłość należy do energetyki odnawialnej. W najbliższych latach można spodziewać się dynamicznego rozwoju OZE nie tylko ze względu na konieczność ochrony klimatu, ale i potrzebę większej niezależności energetycznej Polski i całej Europy.

Do niedawna na polskim rynku mogliśmy obserwować „boom” na panele słoneczne i dynamiczny rozwój tego segmentu. Od maja 2021 r. do maja tego roku moc zainstalowana w fotowoltaice wzrosła o ponad 100%. Jednak wejście w życie od kwietnia 2022 r. zmian w systemie rozliczeń spowodowało wyhamowanie przyłączania nowych instalacji, a w konsekwencji – także rozwoju tego rynku. Wynika to z faktu, że nowe zasady rozliczania energii są mniej opłacalne względem wcześniejszego systemu net-meteringu.

Można się jednak spodziewać, że rosnące ceny energii i ogrzewania zachęcą do dalszych inwestycji w OZE i po chwilowym wyhamowaniu w kolejnych miesiącach zainteresowanie takimi inwestycjami ponownie wzrośnie. Branża czeka także na nowe przepisy – tym razem liberalizujące przepisy dotyczące budowy farm wiatrowych.

Sytuacja na rynku w Polsce

Z danych Agencji Rynku Energii wynika, że łączna moc zainstalowana wszystkich źródeł energii elektrycznej w Polsce wyniosła w maju tego roku 57,8 GW, z tego 19,7 GW, czyli ponad 1/3 mocy to odnawialne źródła energii.

Największe źródła zielonej energii to obecnie słońce i wiatr. W maju 2022 r. moc zainstalowana fotowoltaiki wyniosła ponad 10,2 GW, co stanowi ponad połowę wszystkich mocy odnawialnych źródeł energii. Na drugim miejscu jest wiatr – moc zainstalowana to 7,3 GW, czyli 37% mocy wszystkich OZE.

Widoczne jest już wyhamowanie liczby nowych instalacji fotowoltaicznych. W maju powstało ich nieco ponad 24 tys. – to aż o 40 tys. mniej niż przed miesiącem. Branża wyczekuje jednak kolejnej zmiany legislacyjnej – tym razem pozytywnej. Przepisy, które liberalizują zasady dotyczące budowy nowych elektrowni wiatrowych na lądzie, zostały już przyjęte przez rząd i mają trafić do Sejmu po wakacyjnej przerwie. Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że nowa regulacja zachęci do nowych inwestycji i przyczyni się do budowy 6–10 GW nowych mocy.

Tomasz Szejnoch

Inwestycja w OZE to oszczędność, a w ubezpieczenie to spokój

Przed firmami inwestującymi w OZE stoi wiele wyzwań. Te, które inwestycję mają jeszcze przed sobą, kalkulują koszty budowy, stopy zwrotu czy oszczędności na kosztach energii. Wiele firm w obliczu rosnących cen prądu chce jak najmocniej ograniczyć te wydatki.

Jednak w przypadku inwestycji np. w elektrownię fotowoltaiczną losowe zdarzenia mogą spowodować dodatkowe koszty, w wyniku których zwrot z tej inwestycji znacząco się opóźni, a w niektórych przypadkach może się okazać niemożliwy.

Przed takimi sytuacjami można się zabezpieczyć, decydując się na ubezpieczenie zainstalowanych OZE. Taka pomoc szczególnie przydaje się, gdy elektrownia lub jej istotna część ulegnie uszkodzeniu z powodu czynników atmosferycznych, takich jak mróz, huragan, grad, napór śniegu, powódź czy uderzenie pioruna.

To również ochrona w razie awarii w wyniku błędów eksploatacyjnych, spowodowanych m.in. nieumiejętną obsługą czy umyślnym działaniem osób trzecich, a także w przypadku kradzieży, dewastacji czy pożaru.

Ubezpieczenie przyda się też w razie awarii mechanizmów i urządzeń, wynikających ze zwarcia, przepięcia, przetężenia lub awarii mechanizmów z powodu błędów projektowych, wad materiałowych lub wadliwego wykonania.

Wiener – wiedza, doświadczenie i realna ochrona

Takie ubezpieczenie w swojej ofercie posiada m.in. Wiener, który jako pierwsza firma ubezpieczeniowa na polskim rynku stworzyła specjalne warunki ubezpieczenia, przeznaczone dla elektrowni wiatrowych (w 2012 r.) i fotowoltaicznych (w 2013 r.), konsultowane m.in. z inwestorami branżowymi, jednostkami naukowymi i firmami serwisującymi, oparte na know-how największego ubezpieczyciela branży OZE na rynku niemieckim.

Z roku na rok instalacje OZE są coraz wydajniejsze, zaawansowane technologicznie i bardziej estetyczne. Jednak aby w pełni cieszyć się z wykorzystania energii ze słońca czy wiatru, należy zoptymalizować związane z nią wydatki.

Farmy fotowoltaiczne czy wiatrowe to bardzo zaawansowane projekty o dużej wartości. Projektowanie instalacji, budowa czy ich późniejsza obsługa wymagają odpowiedniej wiedzy i doświadczenia z zakresu zarządzania ryzykiem. Bez względu na wielkość instalacji fotowoltaicznej każdy nasz klient traktowany jest indywidualnie, tak aby zakres ochrony ubezpieczeniowej odpowiadał w pełni jego potrzebom – wyjaśnia Tomasz Szejnoch, dyrektor Biura Ubezpieczeń Majątkowych w Wiener.

Dlatego Wiener współpracuje z instytutami naukowymi i badawczymi, aby zapewnić najlepsze rozwiązania ubezpieczeniowe. Firma konsultuje się z największymi autorytetami, wykorzystuje badania i korzysta z wiedzy akademickiej, by tworzyć produkty jak najlepiej dopasowane do potrzeb firm.

To, że nasze produkty działają i są realną ochroną dla firm inwestujących w OZE, udowadniają przykłady związane z likwidacją szkód przez nasze towarzystwo. Mogę przytoczyć sytuację, gdy w wyniku awarii turbiny wiatrowej jednego z naszych klientów przez ponad 50 dni wiatrak miał przestój w produkcji energii. Nasza polisa chroni od strat w takich przypadkach, dlatego ubezpieczony otrzymał ponad 160 tys. zł rekompensaty utraconego przychodu.

Podobną sumę wypłaciliśmy firmie, której farma fotowoltaiczna uległa uszkodzeniu wskutek ingerencji gryzoni w instalację. Pogryzienie przewodów doprowadziło do zwarcia i zniszczenia podzespołów, dzięki polisie ubezpieczony uchronił się od tego ryzyka – dodaje Tomasz Szejnoch.   

Wiener oferuje doradztwo i kompleksową ochronę̨ ubezpieczeniową w całym procesie pozyskiwania energii z OZE. Proponowane przez firmę ubezpieczenia dla sektora energii odnawialnej obejmują ochronę ryzyka związaną z budową farm wiatrowych i fotowoltaicznych oraz ich eksploatacją.

W ramach kompleksowej obsługi Wiener oferuje również gwarancje ubezpieczeniowe, które stanowią zabezpieczenie każdego etapu procesu inwestycyjnego: od planowania do całkowitej realizacji kontraktu na budowę farmy wiatrowej lub fotowoltaicznej.

Zespół ekspertów Wiener zapewnia wsparcie i przygotowanie oferty dostosowanej do potrzeb firm inwestujących w OZE.