OFE urosły o blisko 8%

0
604

W październiku otwarte fundusze emerytowane zyskały średnio 7,7%, a wartość ich aktywów na koniec miesiąca wyniosła 192 mld zł – wynika z najnowszego podsumowanie miesiąca na rynku OFE autorstwa portalu Analizy.pl oraz Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych. 

W minionym miesiącu najlepsze wyniki osiągnęły OFE Pocztylion, Generali OFE oraz Nationale-Nederlanden OFE (odpowiednio 8,4%, 8,3% oraz 8,1%). Wynik równy średniej uzyskał jeszcze Allianz Polska OFE, najsłabiej wypadł natomiast OFE PZU „Złota Jesień”, który odnotował wzrost o 6,8%.

W październiku aktywa OFE wzrosły o 7,5%, do niemal 192 mld zł, czyli o 13,4 mld złotych. Z jednej strony to rezultat mocno dodatniego wyniku zarządzania, który wyniósł 13,84 mld zł. Pomniejszyły go przepływy między OFE a ZUS. W wyniku tzw. suwaka z funduszy do Zakładu popłynęło 633,7 mln zł. W drugą stronę trafiły jedynie niespełna 292 mln zł

– Po dwóch słabszych miesiącach wynikających z korekt, w październiku OFE uzyskały bardzo korzystne wyniki i odnotowały zysk w wysokości 7,7%. Z tym wynikiem w krótkim okresie koresponduje długoterminowy wynik funduszy emerytalnych – średnia ważona stopa zwrotu z 3 lat podawana przez KNF za okres od 30.09.2020 r. do 29.09.2023 r., która wyniosła 48,979%. Oba wyniki można uznać za bardzo dobre. Warto jednak pamiętać, że trwała zdolność rynków kapitałowych do przynoszenia korzystnych stóp zwrotu wymaga długofalowej, strategicznej dbałości o gospodarkę i rynek kapitałowy, a także odpowiedniej edukacji publicznej w zakresie finansów osobistych. W czasie kolejnej kadencji parlamentu będziemy starali się jak najlepiej wspierać decydentów w realizacji tych zadań – komentuje Małgorzata Rusewicz, prezeska IGTE.

(AM, źródło: IGTE)