Oszuści ubezpieczeniowi wykorzystują kody QR

0
556

Włoska policja wydała ostrzeżenie dotyczące oszustw ubezpieczeniowych związanych z kodami QR, których celem są obywatele. Zgodnie z komunikatem oszuści aktywnie kontaktują się z konsumentami za pośrednictwem rozmów telefonicznych, wiadomości i sponsorowanych reklam w mediach społecznościowych, aby promować atrakcyjne oferty ubezpieczenia samochodu.

Jak działa oszustwo ubezpieczeniowe z kodem QR?

Kontaktując się z potencjalnymi ofiarami, fałszywy ubezpieczyciel wysyła wiadomość zawierającą kod QR rzekomo powiązany z tablicą rejestracyjną samochodu klienta. Oszust twierdzi, że można go pokazać w każdej autoryzowanej kasie biletowej, w której użytkownik może dokonać płatności. Zgodnie z oczekiwaniami fałszywy kod nie zawiera żadnych szczegółów jego ubezpieczenia, ale jest powiązany z nazwiskiem oszusta. Wszelkie płatności są dokonywane na konto przestępcy, a ofiara pozostaje bez ubezpieczenia.

Oznaki możliwego oszustwa związanego z ubezpieczeniem za pomocą kodu QR:

  • Niespodziewane powiadomienie o kuszącej ofercie ubezpieczenia, która brzmi zbyt dobrze, aby mogła być prawdziwa. Oferta ma ograniczoną dostępność i jej odbiorca jest zachęcany do szybkiego działania, aby nie przegapić okazji.
  • Ubezpieczyciel twierdzi, że za transakcję można opłacić wyłącznie za pomocą otrzymanego kodu QR.
  • Operator ubezpieczeniowy zachęca do komunikacji za pośrednictwem WhatsAppa lub Telegramu.

Arkadiusz Kraszewski z Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender, podkreśla, że chcąc chronić swoje informacje i pieniądze, należy zachować czujność w przypadku niechcianej korespondencji, a także sprawdzić ubezpieczyciela przed dokonaniem płatności. Ponadto warto sprawdzić wszystkie oferty zawierające kody QR jako jedyną metodę płatności i natychmiast zgłosić potencjalne próby oszustwa swojemu bankowi, operatorowi karty kredytowej i policji.

– Pamiętaj także o tym, aby zawsze korzystać ze skutecznego systemu antywirusowego na swoim smartfonie. Wówczas, gdy będziesz chciał zeskanować niebezpieczny kod QR, otrzymasz ostrzeżenie, dzięki któremu dowiesz się, że masz do czynienia z potencjalnym oszustwem – dodaje Arkadiusz Kraszewski.

(AM, źródło: Marken Systemy Antywirusowe)