PBG chce dołączyć do liderów sektora brokerskiego

0
961

Polish Brokers Group planuje awans do pierwszej dziesiątki największych brokerów w Polsce. Firma chce to osiągnąć, obsługując wszystkich zainteresowanych – informuje „Puls Biznesu”.

Gazeta zwraca uwagę, że istniejąca od 2016 r. spółka już awansowała do brokerskiego TOP 20 pod względem wielkości przychodów, które według jej własnych szacunków wyniosły w ubiegłym roku 22 mln zł. Aby znaleźć się w pierwszej dziesiątce, trzeba było osiągnąć poziom 40 mln zł.

Konrad Rogalski, współzałożyciel i wiceprezes PBG, mówi „PB”, że w segmencie brokerskim, poza typowymi ubezpieczeniami majątkowymi i pracowniczymi, jego firma oferuje również gwarancje oraz kredyty kupieckie. Jest też mocno zaangażowana w obszar likwidacji szkód. Oddzielne kanały dystrybucji są tworzone dla mniejszych przedsiębiorstw oraz osób prywatnych – w tym zawierają się platformy internetowe oraz partnerstwa umożliwiające sprzedaż w modelu B2B2C. Paweł Karcz, wiceprezes PBG, precyzuje, że awans do brokerskiego TOP 10 ma zapewnić szeroka oferta, ale przede wszystkim relacje, które zespół jego firmy budował przez ubiegłe lata, pracując w innych miejscach. Według niego taka strategia przynosi efekty – PBG udaje się pozyskiwać klientów i dynamicznie zwiększać udział na tym bardzo konkurencyjnym rynku.

„PB” zwraca uwagę, że sektor brokerski jest obecnie w trendzie wzrostowym – według danych Komisji Nadzoru Finansowego za 2020 r., prowizje dla brokerów od zakładów ubezpieczeń wyniosły 1,66 mld zł, niemal 10,5% więcej niż w roku poprzednim. Marcin Ślotała, prezes MJM Holdings, zwraca uwagę, że wynagrodzenia brokerów od kilku lat rosły, mimo że wyniki finansowe rynku ubezpieczeń praktycznie stały w miejscu. Presja na wzrost prowizji utrzymała się, a jednocześnie w 2021 r. ceny polis korporacyjnych zaczęły rosnąć. W tym roku trend ten ma się utrzymać. Tort do podziału staje się coraz większy, a jednocześnie zmniejsza się liczba chętnych do konsumpcji. Gazeta wskazuje, że to efekt konsolidacji na rynku – zagraniczni brokerzy przejmują kolejne podmioty nad Wisłą, jak np. Alfa Brokers, który przechodzi pod kontrolę Renomii z grupy Arthur J. Gallagher & Co. Kilka podmiotów przejęła też brytyjska grupa brokerska PIB.

Więcej:

„Puls Biznesu” z 11 marca, Karolina Wysota „„Brokerski start-up ściga się z największymi”:

https://www.pb.pl/brokerski-start-up-sciga-sie-z-najwiekszymi-1143909

(AM, źródło: „Puls Biznesu”)