Pekao i PZU „węglowymi maruderami”

0
673

Z zestawienia Coal Policy Tool wynika, że PZU i kontrolowany przez niego bank Pekao są ostatnimi dużymi podmiotami z sektora finansowego w Europie, które nie posiadają żadnej polityki odchodzenia od finansowania węgla – informuje „Puls Biznesu”.

Coal Policy Tool jest internetową bazą danych, która umożliwia wyszukiwanie, porównywanie i ocenianie polityki wobec sektora węglowego, przyjętej przez instytucje finansowe z całego świata. Narzędzie uruchomione przez Reclaim Finance we współpracy z 25 organizacjami pozarządowymi analizuje 214 podmiotów z 30 państw. W tym gronie znalazł się też firmy z Polski: mBank, Pekao, PKO BP i PZU. Wszystkie firmy oceniane były w 5 kategoriach. W każdej z nich PZU i Pekao otrzymały 0 punktów na 10 możliwych.

Kuba Gogolewski z Fundacji „Rozwój TAK — Odkrywki NIE”, która była zaangażowana w przygotowanie zestawienia, mówi „PB”, że oba podmioty są ostatnimi dużymi instytucjami finansowymi w Europie bez jakiejkolwiek polityki odchodzenia od finansowania węgla. Twierdzi, że PZU w ogóle nie bierze pod uwagę zmian na rynku reasekuracyjnym, na którym widoczny jest trend odchodzenia od wspierania węgla. Wobec braku krajowego sektora reasekuracji ubezpieczanie aktywów węglowych może stać się dużym wyzwaniem.

Więcej:
„Puls Biznesu” z 8 września, Magdalena Graniszewska „PZU i Pekao w klimatycznym ogonie”
https://www.pb.pl/pzu-i-pekao-w-…

(AM, źródło: „Puls Biznesu”)