Polisa na życie pomoże po utracie zdolności do pracy

0
581

Saltus Ubezpieczenia przypomina, że w utrzymaniu stabilności finansowej po utracie zdolności do pracy może pomóc rozszerzona polisa na życie. W związku z brakiem możliwości zarabiania zakład wypłaca nawet pełną sumę ubezpieczenia.

Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w grudniu 2021 r. w Polsce 145 tys. osób pobierało renty z tytułu niezdolności do pracy. Najwięcej osób otrzymywało miesięczne wypłaty w przedziale 3–3,5 tys. zł (15%) i 3,5–4 tys. zł (13,4%).

– Statystyki pokazują, że problem utraty zdolności do pracy jest bardziej powszechny, niż mogłoby się wydawać. Wypłacane kwoty w większości sytuacji mogą ledwo wystarczyć na bieżące wydatki i utrzymanie rodziny. Oprócz utraty dotychczasowej płynności finansowej taka sytuacja często generuje także dodatkowe koszty, takie jak leczenie czy rehabilitacja. W takim wypadku dużą pomocą może okazać się świadczenie wypłacone z polisy na życie, którą można rozszerzyć o kilka wariantów. Jednym z nich jest właśnie utrata zdolności do pracy – mówi Agnieszka Dudek, regionalna kierowniczka sprzedaży Saltus Ubezpieczenia.

Czym jest utrata zdolności do pracy?

Utrata zdolności do pracy to sytuacja, w której ubezpieczony nie jest w stanie wykonywać żadnej pracy zarobkowej przez okres co najmniej dwóch lat. Stan ten musi być potwierdzony przez odpowiednią instytucję medyczną, która jest uprawniona do wydawania orzeczeń o niezdolności do pracy w kontekście rentowym. W przypadku stwierdzenia niezdolności do pracy przez ubezpieczyciela wypłata świadczenia wynosi 100% sumy ubezpieczenia.

– Na wariant chroniący od utraty zdolności do pracy w Saltus Ubezpieczenia można się zdecydować w naszych wybranych ubezpieczeniach na życie. Maksymalne sumy ubezpieczenia to w przypadku tych produktów 1 mln zł lub 1,2 mln zł. Jeśli u ubezpieczonego zostanie orzeczony taki stan, świadczenie wyniesie 100% ustalonej podczas zawarcia umowy sumy. Co istotne, wypłata środków przez ubezpieczyciela nie blokuje otrzymania renty od państwa – kontynuuje Agnieszka Dudek.

Dla kogo polisa?

Rozszerzenie od utraty zdolności jest przeznaczone dla wykonawców wszystkich profesji. Można je wykupić wraz z ubezpieczeniem podstawowym lub w rocznicę polisy – wtedy jednak może wystąpić konieczność ponownej oceny ryzyka ubezpieczeniowego. Taką umowę mogą zawrzeć osoby w wieku od 18 do nawet 59 lat.

(AM, źródło: Brandscope)