Polski biznes Avivy na sprzedaż za 1,5 mld euro?

0
1388

Aviva we współpracy z J.P. Morgan prowadzi poszukiwania potencjalnych nabywców aktywów grupy w Polsce – poinformował Bloomberg. Rozmówcy agencji twierdzą, że wartość ewentualnej transakcji mogłaby wynieść 1,5 mld euro.

Według doniesień Bloomberga, sprzedaż może rozpocząć się w styczniu. W gronie potencjalnie zainteresowanych nabywców agencja wymieniła Allianz, Generali, Nationale-Nederlanden oraz PZU. Żadna decyzja w sprawie transakcji nie została jeszcze podjęta. W przypadku otrzymania zbyt niskich ofert Aviva może pozostać w Polsce.

Bloomberg powołuje się na wypowiedź przedstawiciela Avivy, który poinformował, że brytyjska firma rozważa opcje dla swojego biznesu w Polsce, ale odmówił dalszych komentarzy. Podobnie postąpili rzecznicy Allianz, Generali, J.P. Morgan, Nationale-Nederlanden i PZU.

26 listopada podczas prezentacji wyników finansowych za trzy kwartały 2020 roku Aviva plc. poinformowała, że „bada możliwości” dla swoich biznesów z Europy kontynentalnej – w tym Polski – oraz Azji. CEO Avivy Amanda Blanc oświadczyła, że firma chce ograniczyć działalność w Europie i Azji, aby skoncentrować się na głównych rynkach: w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Kanadzie. Obecnie grupa uważnie bada różne opcje dla swojego biznesu we Francji, Polsce oraz Włoszech (to, co pozostało po sprzedaży 80% udziałów w Aviva Vita partnerowi joint venture UBI Banca za 400 mln euro) oraz spółki joint venture w Turcji, Chinach i Indiach.

– Może to oznaczać zarówno perspektywę sprzedaży niektórych spółek, jak i pozostawienia ich nadal w ramach grupy. Dotyczy to również rynku polskiego – skomentował Adam Uszpolewicz, prezes Avivy w Polsce.

Artur Makowiecki

news@gu.home.pl