Ponad 14 mln sprawdzeń OC za pośrednictwem portalu UFG

0
302

W ubiegłym roku za pośrednictwem portalu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego dokonano 14,3 mln weryfikacji OC. To o ponad 2 mln razy więcej niż w 2020 roku. 

UFG pełni funkcję ośrodka informacji dla zakładów ubezpieczeń, które przesyłają do niego zapytania dotyczące historii ubezpieczeniowej konkretnych klientów, zaś Fundusz w trybie zdalnego dostępu udziela tych informacji.

– Dzięki temu ubezpieczyciel – nawet jeśli nie ma w swojej bazie konkretnego klienta – jest w stanie zgromadzić dane, które pozwolą mu skalkulować wysokość składki w sposób jak najbardziej adekwatny do ryzyka. Dlatego właśnie bezszkodowa jazda może przełożyć się na zniżki w kolejnych latach albo utrzymanie ceny polisy, zaś spowodowanie kolizji lub wypadku może spowodować wzrost ceny polisy – wyjaśnia Damian Ziąber, rzecznik prasowy UFG.

W 2021 roku ubezpieczyciele skierowali do Ośrodka Informacji UFG 1,17 mld zapytań, o ponad 150 mln więcej niż rok wcześniej. Coraz chętniej z narzędzi udostępnianych przez Fundusz korzystają także obywatele sprawdzający OC ppm. pojazdu za pośrednictwem portalu ufg.pl  W minionym roku ubezpieczenie to było sprawdzane za pośrednictwem portalu ponad 14,3 mln razy. To rekordowa wartość. Rok wcześniej było to 12,2 mln, a dwa lata wcześniej – 10,75 mln.

W razie spowodowania wypadku lub kolizji nieubezpieczony sprawca będzie musiał ponieść koszty odszkodowania z własnej kieszeni. Jak wynika z danych UFG, średnia wartość takiego roszczenia wobec nieubezpieczonych kierowców wynosi obecnie 17,7 tys. zł. Nierzadko są to jednak wyższe kwoty. Przekonał się o tym nieubezpieczony kierowca, który podczas zmiany pasa ruchu spowodował kolizję z pojazdem marki Bentley, wyrządzając z pozoru niewielką szkodę, tzw. obcierkę. Wartość wypłaconego przez UFG odszkodowania sięgnęła ponad 120 tys. zł, które teraz ma do zwrotu sprawca.

Artur Makowiecki

news@gu.com.pl