Prezes Porowneo.pl: Rekomendacje PIU to krok w dobrą stronę

0
181

Rekomendacje Polskiej Izby Ubezpieczeń na czas pandemii są tworzone z myślą o wszystkich uczestnikach rynku ubezpieczeniowego, to zdecydowanie bardzo dobra inicjatywa. Jest najlepszym dowodem na to, że branża w tak trudnym momencie współpracuje ze sobą, a ta współpraca umożliwia konkretne działania podmiotom z sektora ubezpieczeniowego na rzecz klientów. Co bardzo istotne, ubezpieczyciele dzięki wypracowanym rekomendacjom mogą dalej wywiązywać się z pełnionej funkcji i jako powiernicy wpłacanych przez klientów środków są i będą w stanie chronić ich w najtrudniejszych sytuacjach. W mojej ocenie rekomendacje PIU są krokiem w dobrą stronę – zachowania stabilności rynku ubezpieczeniowego – ocenił Wojciech Rabiej, prezes Porowneo.pl, w komentarzu dla „Gazety Ubezpieczeniowej”.

Zdaniem prezesa, jedną z większych zalet rekomendacji PIU jest współdziałanie rynku – branża zjednoczyła się dla społecznie ważnej sprawy.

– Bardzo sprawna praca oraz stworzenie rekomendacji pokazują, że towarzystwa ubezpieczeniowe zareagowały ekspresowo, tworząc wspólne i przemyślane rozwiązania dla naszego sektora. Jedną ze specyficznych zalet rekomendacji PIU jest umożliwienia kontrahentom najszybszej możliwej płatności za wykonaną usługę (warsztaty naprawcze, firmy transportowe, lekarze orzecznicy, łącznie kilkanaście tysięcy podmiotów), bo to podmioty, w które mocno uderzyły wprowadzone ograniczenia. Kolejnym dobrym pomysłem jest też np. obniżenie lub brak zwyżki przy płatności ratalnej za ubezpieczenie czy priorytet przy naprawach pojazdów dla pracowników służby zdrowia i ratowników medycznych, co powinno być zrozumiałe dla nas wszystkich – zaznaczył Wojciech Rabiej.

Podkreślił też, że Porówneo jako aktywny uczestnik rynku ubezpieczeniowego jest przygotowane do wsparcia branży na każdym froncie i chętnie włączy się do inicjatyw podejmowanych przez rynek. Prezes zakłada też, że ze względu na dynamikę obecnej sytuacji, 14 rekomendacji PIU to dopiero początek prac.

– W kontekście całego rynku można wprowadzić jeszcze uproszenia procesów sprzedażowych już na pierwszych etapach zakupu ubezpieczeń, rezygnując tym samym z pewnych niedogodności. Pamiętajmy jednak, że branża zareagowała bardzo szybko – rekomendacje stworzono kilka tygodni po pojawieniu się w epidemii w Polsce i na pewne rozwiązania przyjdzie czas. Inną kwestią są ubezpieczenia zdrowotne – nad tym tematem warto się zastanowić, jednak ta rola w większości spoczywa na towarzystwach ubezpieczeniowych specjalizujących się w takich polisach. Jako Porówneo obserwujemy rynek i branżę medyczną i pomagamy również poprzez działania doraźne, choćby przekazując maseczki dla Centrum Zdrowia Dziecka – stwierdził Wojciech Rabiej. – Według mnie rekomendacje PIU na tym etapie są wystarczające. Oczywiście sytuację należy obserwować i myślę, że nie tylko Porówneo, ale też cała branża trzyma rękę na pulsie. Dynamiczny rozwój wydarzeń sprawia, że zmiany powinny być i moim zdaniem będą wprowadzane i dostosowywane do sytuacji na bieżąco. Jeśli wszystko zadziała bez zarzutu, odszkodowania będą płacone sprawie, a klienci, tacy jak np. biura podróży, chronione to wydaje się, że na ten moment działanie podejmowane przez całą branżę idzie w dobrym kierunku – dodał.

(am)