Punkta: Spadek cen OC wyraźnie wyhamował

0
359

Z raportu multiagencji Punkta wynika, że w I kwartale 2022 roku ogólnopolska średnia cena składki OC posiadaczy pojazdów mechanicznych spadła do 542 zł, czyli o 6% (37 zł) w stosunku do tego samego kwartału poprzedniego roku. Sumarycznie stawki OC ppm w miastach wojewódzkich obniżyły się o 4,9%, ale w aż 6 na 16 województw ceny wzrosły. Punkta podkreśla, że wyhamowanie jest wyraźnie widoczne, ponieważ spadki średnich stawek są dużo niższe niż w poprzednich dwóch latach.

– Wyraźnie widzimy spowolnienie w tempie obniżek średnich cen ubezpieczeń OC. Może to świadczyć o wyhamowaniu wojny cenowej między towarzystwami ubezpieczeniowymi i postępującym powrocie rynku do wycen technicznych – podkreśla Michał Daniluk, prezes Punkty.

Największy średni spadek cen widać w województwie pomorskim i wynosi on 8,84%. W żadnym województwie obniżki nie przekraczają 10%, co w ubiegłym roku i dwa lata temu było standardem.

Katowice oszczędzają, Elbląg nie

W I kw. w Katowicach za OC ppm trzeba było średnio zapłacić 517 zł – tyle samo co w tradycyjnie tanim, a wiele mniejszym ludnościowo Opolu. W analogicznym okresie 2021 r. stolica Górnego Śląska była dla kierowców o 13,5% droższa niż obecnie. Analizując całe województwo śląskie, można zauważyć, że nastąpiła tam obniżka większa od średniej krajowej. Według danych zebranych przez Punktę stawki spadły o 40 zł w porównaniu do średniej z 2021 r. i o 102 zł w stosunku do 2020 r. Niedrogo w stosunku do średnich jest także w podkarpackim (474 zł), opolskim (488 zł) i podlaskim (489 zł). Na czele listy miast z tanim OC ppm znajdują się: Rybnik (460 zł), Tarnów (470 zł) i Częstochowa (485 zł). Tradycyjnie do najdroższych miast pod kątem średniej składki należały Gdańsk i Wrocław (odpowiednio 667 i 660 zł), a trzecie miejsce zajął Elbląg – 654 zł. To miejsce w poprzednim kwartale należało do Gorzowa Wielkopolskiego, w którym nastąpiła obniżka o 89 zł. Poza podium najdroższych miast w Polsce znalazła się Warszawa, ze średnią ceną OC ppm. w wysokości 649 zł.

Drożeją elektryki, tanieją hybrydy

O ile OC ppm dla pojazdów z silnikiem elektrycznym w dalszym ciągu jest najtańszym na rynku (426 zł), to jest to najmniejszy spadek, jeśli spojrzymy na ranking według kategorii rodzaj napędu sprzed roku. Nastąpiła też znacząca obniżka cen OC ppm wśród hybryd – obecnie prawie dorównują one ceną dieslom. Raport pokazuje, że używając samochodu tylko prywatnie, płaci się najmniejsze stawki– średnio 539 zł. Mając działalność gospodarczą, za OC dla tego samego auta trzeba ponieść koszt większy o 339 zł, a używający samochodu jako taksówki płacą w sumie średnio 1315 zł.

(AM, źródło: Punkta)