Rankomat: Kierowcy BMW są najmniej szkodowi, a płacą najwięcej

0
227

Tylko 16,8% ze wszystkich właścicieli BMW deklarowało spowodowanie przynajmniej jednej kolizji w całej historii posiadania OC posiadaczy pojazdów mechanicznych (ppm.). W III kwartale to najniższy wynik wśród kierowców najpopularniejszych marek. Mimo to ubezpieczyciele proponowali im najdroższe polisy – wynika z raportu kwartalnego „RanKING” porównującego średnie ceny OC w Polsce na podstawie bazy kalkulacji ofert sporządzonych w kalkulatorze rankomat.pl.

Według raportu Rankomat, w III kwartale tego roku najczęściej do szkód w historii OC ppm. przyznawali się posiadacze aut marki Nissan (21,7%), Toyota (21,5%) i Mazda (21,4%). Z drugiej strony najrzadziej deklarowali je właściciele BMW (16,8%).

– Względem kierowców BMW powszechnie funkcjonuje negatywny stereotyp. W ocenie ubezpieczycieli również ryzyko spowodowania przez nich kolizji jest wysokie. W III kwartale 2019 r. to dla tej marki średnia cena OC była najwyższa. Mimo to, jak wynika z danych rankomat.pl, właściciele BMW deklarują mniej szkód na drogach niż kierowcy innych samochodów – mówi Tomasz Kroplewski, kierownik ds. Rozwoju Sprzedaży rankomat.pl.

Na podstawie kalkulacji użytkowników rankomat.pl sprawdził, że wśród posiadaczy 11 najpopularniejszych marek samochodów w Polsce, najmniej za OC ppm. płacili właściciele Renault (614 zł). Niewiele więcej zapłacili kierowcy Skody (619 zł) oraz Toyoty (624 zł). W III kwartale najwyższe koszty ponosili posiadacze BMW (887 zł).

Duży wpływ na wysokość składki ma też szkodowość posiadacza auta. W III kwartale właściciele pojazdów, którzy deklarowali brak szkód w swojej historii OC ppm., płacili za ubezpieczenie średnio 609 zł. Sprawcy jednej szkody otrzymywali oferty OC droższe o 54%, natomiast kierowcy, którzy spowodowali trzy szkody, wydawali na OC już o 231% więcej niż kierowcy bezszkodowi.

O raporcie

Raport kwartalny „RanKING” porównuje średnie ceny OC w kraju na podstawie największej bazy kalkulacji ofert. Sprawdza m.in., jak liczba deklarowanych stłuczek, marka i model auta wpływają na wysokość cen polis. W III kwartale po raz pierwszy wziął pod uwagę, którzy właściciele pojazdów deklarują najwięcej szkód. Raport został przygotowany w oparciu o dane rankomat.pl, pochodzące z kalkulacji użytkowników porównywarki wykonanych w okresie 01.01.2015 r. 30.09.2019 r. i przedstawia mediany najniższych cen OC. Deklaracje właścicieli samochodów na podstawie danych pozostawionych przez kierowców w kalkulatorze rankomat.pl. Dane są weryfikowane przez towarzystwa w bazie UFG.

(AM, źródło: Rankomat)