Rankomat: Ranking najczęściej ubezpieczanych samochodów

0
233

Na podstawie kalkulacji użytkowników rankomat.pl eksperci porównywarki wytypowali modele samochodów najczęściej ubezpieczane w III kwartale 2021 roku. Sprawdzili również, jakie auta posiadają przedstawiciele wybranych grup kierowców.

Mężczyźni preferują auta sportowe

Na polskich drogach od lat królują Volkswageny, Ople, Fordy i Audi. Od lipca do września 2021 roku aż 35,5% właścicieli takich pojazdów szukało najtańszego OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w rankomat.pl.

Wśród najczęściej ubezpieczanych przez kobiety marek znalazły się (w kolejności od najpopularniejszych): Volkswagen, Opel, Ford, Renault, Toyota. Mężczyźni zgłaszali natomiast do ubezpieczenia najwięcej Volkswagenów, Audi, Opli, Fordów i BMW.

Te ostatnie auta są ubezpieczane głównie przez młodych kierowców (18–25 lat). W III kwartale 10,8% osób z tej grupy wiekowej szukało OC ppm. na taki samochód. W rankingu popularności nieznacznie wyprzedziło je tylko Audi (11,9%) i Volkswagen (11,1%). Na dalszych pozycjach znalazły się Opel (9,4%) i Ford (6,5%).

Golf na zachodzie, Passat i A4 na wschodzie

Najczęściej ubezpieczano kilkunastoletnie modele samochodów o pojemności silnika do 2 l.

Po podziale modeli samochodów według największej popularności w poszczególnych województwach okazało się, że w zachodniej Polsce króluje Volkswagen Golf, natomiast w centralnej zdecydowana większość kierowców zgłasza do ubezpieczenia Opla Astrę.

Wiek samochodów zgłaszanych do ubezpieczenia

Według danych rankomat.pl kierowcy najczęściej szukali OC ppm. dla aut w wieku od 11 do 20 lat (58%). Dwukrotnie mniej użytkowników posiadało pojazdy wyprodukowane w ostatniej dekadzie.

Najstarsze ubezpieczane modele (wyprodukowane przed 1991 r.) to przede wszystkim: Volkswagen Golf, Mercedes Benz 124 i Audi 80, natomiast najmłodsze: Opel Astra, Ford Focus, Skoda Octavia i Toyota Corolla.

Polscy kierowcy ubezpieczają najczęściej samochody z silnikami o pojemności 1,6 l do 1,9 l oraz 2,0 l do 2,5 l (odpowiednio: 34,6% i 29,5% kalkulacji rankomat.pl). Najmniej osób wybiera natomiast auta z silnikiem powyżej 3 l (2,8%).

Ile za OC ppm. najczęściej ubezpieczanych aut?

W okresie od lipca do września 2021 r. OC ppm. najczęściej ubezpieczanych aut w wieku 11–20 lat kosztowało średnio 628 zł i było o 4% droższe od średniej w całym kraju. Oferty zbliżone do średniej dla ogółu kierowców otrzymywali natomiast właściciele samochodów marki Volkswagen.

– Towarzystwa ubezpieczeniowe podczas wyceny składki zwracają uwagę nie tylko na dane kierowcy, ale również rodzaj ubezpieczanego samochodu, przy czym każdy z wymienionych wyżej elementów może mieć znaczny wpływ na cenę OC. Przykładowo, za ubezpieczenie kilkunastoletniego auta płacimy z reguły więcej niż za OC nowego pojazdu – komentuje Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.pl.

(AM, źródło: Rankomat)