Rekordowe przychody Howden Group Holdings

0
206

Miniony rok finansowy Howden Group Holdings był najlepszy w historii. Przychody międzynarodowej grupy ubezpieczeniowej po raz pierwszy przekroczyły miliard funtów, a  EBITDA wzrosła do 335 mln GBP, czyli o 50%. Howden zanotował organiczny wzrost o 19%.

Rok finansowy 2020/2021 w Howden stał pod znakiem przejęć, tworzenia startupów, pozyskiwania do współpracy ekspertów z globalnego rynku ubezpieczeniowego i rekordowego tempa wzrostu organicznego.

Udziałowcami 30% grupy jest już ponad 2 tys. Pracowników, co sprawia, że jest to największa niezależna grupa ubezpieczeniowa na świecie. Do udziałowców należą również fundusze, takie jak Hg Capital, General Atlantic i CDPQ. Niezależnie od tego grupa zapewniła sobie też niezbędny kapitał do dalszego rozwoju, wart 3 mld GBP, na alternatywnych rynkach finansowych w instrumentach dłużnych.

– Naszą ambicją zawsze było zbudowanie międzynarodowego biznesu. Globalny rozwój grupy opiera się na unikatowej kulturze organizacyjnej i tworzeniu możliwości rozwoju dla naszych ludzi, którzy doskonale wiedzą, jak rozwijać biznes na lokalnych rynkach. Rosnący zasięg pozwolił nam w ubiegłym roku przyciągnąć do grupy 500 nowych specjalistów na całym świecie, zwiększając całkowitą liczbę pracowników do 10,5 tys., z czego 20 proc. jest akcjonariuszami grupy – mówi David Howden, CEO Howden Group Holdings.

W minionym roku do grupy dołączyły m.in. brytyjski broker A-Plan i amerykańska spółka Align Financial Holdings. Po zakończeniu roku obrachunkowego ogłoszono największą transakcję w historii – przejęcie Aston Lark, jednego z największych niezależnych brokerów w Wielkiej Brytanii, który obsługuje składkę o wartości 1 mld GBP i ma ok. 200 tys. klientów. 

David Howden podkreśla, że biorąc pod uwagę wyniki pro forma, uwzględniające już przejęcia, grupa osiągnęłaby przychody 1,4 mld GBP, a EBITDA wyniosłaby 440 mln GBP. – O ekspansji myśleliśmy już, zakładając biznes. Na początku byliśmy zaangażowani tylko w Europie. Nasze pierwsze zagraniczne biuro otworzyliśmy w Hiszpanii zaledwie 5 lat po starcie. Dziś obsługujemy 32% spółek tworzących francuski indeks giełdowy CAC, 37% tworzących wskaźnik DAX i 63% indeks Eurostoxx – dodaje.

– Przynależność do największej niezależnej grupy ubezpieczeniowej na świecie daje nam i naszym klientom wielką przewagę na polskim rynku. Grupa Howden bardzo mocno stawia na inwestycje, nie tylko kapitałowe, ale przede wszystkim produktowe. Mamy możliwość oferowania innowacyjnych produktów w Polsce, ale także wszędzie na świecie, gdzie nasi klienci prowadzą swój biznes. Warto podkreślić, że grupa jest także mocno zaangażowana w tworzenie nowatorskich rozwiązań pomagającym naszym klientom aktywnie reagować na zagrożenia związane ze zmianami klimatycznymi – mówi Dominik Stachiewicz, członek zarządu Howden Donoria.

(AM, źródło: Howden Donoria)