Rząd przygotowuje się do wystąpienia koronawirusa w Polsce

0
512

Chcemy być przygotowani na wszelki wypadek, gdyby koronawirus pojawił się w Polsce. Mamy dwa gotowe laboratoria diagnostyczne, a sześć kolejnych jest uruchamianych – powiedział premier Mateusz Morawiecki po odprawie z wojewodami i wojewódzkimi inspektorami sanitarnymi. W spotkaniu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) udział wzięli Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji oraz Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Premier poinformował, że dla Polaków wracających z zagranicy przygotowane zostały komunikaty SMS-owe, w których przekazane zostaną wszystkie ważne informacje dotyczące koronawirusa. Jak powiedział Mariusz Kamiński, Straż Graniczna monitoruje listy pasażerów lotów, a służby sanitarne są w gotowości, aby jeśli zaistnieje taka potrzeba, natychmiast być na lotnisku i udzielić odpowiedniej pomocy. 

Wszystko to, co należy zrobić w takim momencie, w jakim jesteśmy, żeby zapobiegać rozprzestrzenianiu się, ewentualnemu pojawianiu się tego wirusa w Polsce jest robione – zapewnił Mateusz Morawiecki. Prezes Rady Ministrów zaznaczył, że na bieżąco kontaktuje się w tej sprawie z prezydentem. – Prezydent Andrzej Duda jest bardzo żywo zainteresowany informacjami na temat ryzyka związanego z rozprzestrzenianiem się koronawirusa – powiedział premier.

Obecnie nie ma w Polsce żadnego przypadku zarażenia koronawirusem, ale jego pojawienie się może być kwestią czasu. Koronawirus, który wykryto w grudniu w mieście Wuhan – stolicy prowincji Hubei w Chinach, może wywoływać groźne dla życia ostre zapalenie płuc Covid-19. Jak powiedział Łukasz Szumowski, służby medyczne w Polsce są w gotowości. – Mamy zasoby i środki ochrony osobistej. Wszystkie osoby, które wracają z Chin i północnych Włoch, są objęte monitorowaniem przez służby sanitarne. Przygotowujemy się na obecność wirusa w Polsce  – zaznaczył.

Wszystkie nasze służby są wyposażone w materiały, procedury i wiedzę – zadeklarował premier. Mariusz Kamiński potwierdził gotowość wszystkich służb w kraju oraz poinformował o stałym kontakcie z wojewodami.

Procedury zostały przejrzane, by szybko, profesjonalnie i skutecznie reagować, jeśli wirus pojawi się w naszym kraju. Agencja Rezerw Materiałowych ma zmagazynowane środki, by jeśli będzie taka potrzeba, użyć odpowiedniej ilości sprzętu i medykamentów na masową skalę. Jesteśmy przygotowani na każdą ewentualność. Wojewodowie codziennie przekazują informacje do Ministerstwa Zdrowia o zapewnieniu miejsc w szpitalach – powiedział szef MSWiA.

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, Główny Inspektor Sanitarny odradza podróże do Chin, Korei Południowej, Tajlandii, Japonii, Singapuru, Tajwanu, północnych Włoch, Wietnamu i Iranu.

24 lutego chińska Narodowa Komisja Zdrowia poinformowała o 409 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Chinach i 150 zgonach, co podnosi bilans ofiar śmiertelnych do 2592 i liczbę zarejestrowanych zakażeń do 77 150 przypadków.

Do poniedziałku rano w Chinach kontynentalnych wykryto niemal 78 tys. przypadków Covid-19, z czego prawie 24 734 osób wypisano już ze szpitali. Większość zakażeń i zgonów odnotowano w prowincji Hubei w środkowych Chinach. Poza Chinami kontynentalnymi zmarło dotąd 28 osób – podał rynekzdrowia.pl za PAP.

Epidemia rozprzestrzeniła się na 25 krajów i terytoriów na całym świecie, w tym na kilka europejskich, m.in. Włochy, Niemcy, Francję i Finlandię, a także USA. Poza Chinami kontynentalnymi odnotowano dotychczas 26 zgonów – 8 w Iranie, 7 w Korei Płd., 3 w Japonii i 3 we Włoszech, 2 w Hongkongu, po jednym na Filipinach, na Tajwanie, i we Francji.

(AM, źródło: MSWiA, rynekzdrowia.pl, PAP)