UKNF uruchamia wirtualną piaskownicę regulacyjną

0
56

Projekt wirtualnej piaskownicy regulacyjnej umożliwia bezpieczne testowanie w wirtualnym środowisku usług przeznaczonych na rynek finansowy. Jest ona przeznaczona zarówno dla podmiotów nadzorowanych, jak i ubiegających się o zezwolenie KNF na działalność oraz startupów. Aby skorzystać z wirtualnej piaskownicy, należy zgłosić się do bezpłatnego Programu Innovation Hub.

Pierwsza piaskownica wirtualna (tzw. regulatory sandbox) w UKNF pozwala na zasymulowanie wielu operacji bankowych i przetestowanie rozwiązań, które bazują na interfejsie Open API, zgodnym ze standardem Polish API. Podmiot, który planuje zaoferować innowacyjną usługę płatności finansowych, może zgłosić się do Programu Innovation Hub. Tam będzie mógł skonsultować swój pomysł i przetestować jego funkcjonalność w teleinformatycznym środowisku testowym, który symuluje podstawowe usługi przewidziane w dyrektywie PSD2 (tj. PIS, AIS i CAF).

Udział w testach stanowi rozszerzenie dotychczasowego Programu Innovation Hub, w którym uczestnicy rynku mogą skonsultować swoje innowacyjne rozwiązania z ekspertami UKNF. Zarówno Program Innovation Hub, jak i dostęp do środowiska testowego jest bezpłatny i dobrowolny.

Wirtualna piaskownica jest przeznaczona jest zarówno dla podmiotów nadzorowanych, podmiotów ubiegających się o zezwolenie KNF na działalność, jak i start-upów. Udział w niej nie zobowiązuje do ubiegania się o zezwolenie KNF na działalność. Uczestnik programu samodzielnie analizuje wnioski uzyskane w czasie konsultacji oraz testów i na ich podstawie decyduje o ewentualnym złożeniu wniosku o wydanie zezwolenia.

Uruchomienie wirtualnej piaskownicy ma wspierać rozwój polskiego rynku innowacji finansowych i stanowi realizację zadań wskazanych w Cyfrowej Agendzie Nadzoru. Jest to też pierwszy etap rozwoju oferty UKNF, która dotyczy technologicznego wsparcia podmiotów z branży FinTech w formule wirtualnych piaskownic dziedzinowych.

(AM, źródło: Ministerstwo Finansów)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here