TUW PZUW: Premiera bezpłatnego poradnika dla pacjentów

0
451

Z inicjatywy TUW Polskiego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych i pod merytorycznym patronatem jego Rady Naukowej ukazał się bezpłatny poradnik „Vademecum zdrowia”. Ma on służyć podstawowymi informacjami dotyczącymi zdrowia i motywować do troski o nie.

– Odpowiadamy na społeczne potrzeby i wyzwania. „Vademecum zdrowia” jest konsekwencją naukowego raportu o stanie zdrowia Polaków po pandemii, który ogłosiliśmy w zeszłym roku. Sformułowane w raporcie wnioski i zalecenia dotyczyły promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej. Z tą intencją przygotowaliśmy przystępny poradnik dla pacjentów, który dostarcza ważnej wiedzy i w prosty sposób odpowiada na nieproste pytania – powiedział Rafał Kiliński, prezes TUW PZUW.

Jak podkreśla prof. dr hab. n. med. Aneta Nitsch-Osuch, konsultantka naukow poradnika, aby wygrać z chorobą, trzeba ją wyprzedzić.

– Wykrycie choroby, gdy nie daje jeszcze objawów, ułatwia jej leczenie i zwiększa szanse na wyzdrowienie. Dlatego nie wolno zaniedbywać regularnych badań. Ważne jest też, aby szybko reagować na wszystkie niepokojące sygnały organizmu, które mogą świadczyć o tym, że rozwija się w nim choroba. „Vademecum zdrowia” niesie informacje na ten temat – wyjaśniła prof. Aneta Nitsch-Osuch, która kieruje Zakładem Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Liczący 100 stron poradnik podpowiada, jakie badania, w jakim wieku i jak często należy robić. Opisuje dolegliwości, które mogą być oznaką poważnych schorzeń. Wskazuje na symptomy zawału serca i udaru, a także nowotworów, cukrzycy i innych groźnych chorób. Instruuje, co należy zrobić, gdy się pojawią. Wyjaśnia, jak się przygotować do wizyty u lekarza, do badań i pobytu w szpitalu. Ma pomagać w leczeniu i rekonwalescencji dzięki praktycznym informacjom o tym, jak zażywać leki, aby zadziałały i jakiej diety przestrzegać w przypadku różnych schorzeń.

– Dzięki takim inicjatywom, jak „Vademecum zdrowia”, chcemy wspierać ważne społecznie cele. Zdrowie jest wśród nich najważniejsze. Dlatego wspomagamy też szpitale w zakupie nowoczesnego sprzętu. Organizujemy szkolenia dla lekarzy i personelu medycznego, aby zapewnić jak najlepszą opiekę pacjentom – dodał Rafał Kiliński.

„Vademecum zdrowia” jest dostępne pod adresem:

tuwpzuw.pl/poradnik

(AM, źródło: TUW PZUW)